Menu Zamknij

Technologie przyszłości już teraz zmieniają opiekę medyczną

Cyfryzacja bez wątpienia ma ogromy wpływ na zdrowie i kondycję fizyczną ludzi. Nowe technologie przekładają się na jakość życia milionów osób, ale także na cały sektor ochrony zdrowia i jego pracowników.

Ostatnie 100 lat upłynęły w medycynie pod znakiem wielkich osiągnięć. Rozwój higieny, odkrycie penicyliny czy wprowadzenie powszechnych szczepień to sukcesy, za które powinniśmy być wdzięczni naszym przodkom. Przyjmuje się, że jeszcze na początku XX wieku przewidywana średnia długość życia wynosiła mniej niż 50 lat. Ten wskaźnik w 2019 roku dla państw Unii Europejskiej wynosi dla kobiet ponad 64 lata, a dla mężczyzn 63,5.

Wśród współczesnych technologii, które mogą zrewolucjonizować ochronę zdrowia wymienia się aktualnie m.in. genomikę, druk 3D czy telemedycynę. W poniższym tekście przedstawiamy poszczególne nowinki, które być może w przyszłości będą dla nas codziennością.

Genomika to nauka, która przy pomocy coraz nowocześniejszych komputerów o większej mocy obliczeniowej daje możliwość szczegółowego badania DNA. Umożliwia to personalizację leczenia, co znacząco poprawia efektywność terapii. Analiza genomów pozwala na szczegółowe określenie predyspozycji, chorób, ograniczeń i talentów. Sekwencjonowanie genomów jest jednym z najskuteczniejszych sposobów wykrywania i leczenia nowotworów.

Telemedycyna coraz częściej przedstawiana jest jako alternatywa do spotkań z lekarzem „twarzą w twarz”. Mobilne technologie pozwalają na odciążenie systemu ochrony zdrowia, ograniczenie wizyt u lekarza i tym samym skrócenie kolejek. Telemedycyna ma jednak największe znaczenie dla społeczności bez dostępu do placówek medycznych. Zdalna ocena stanu zdrowia to możliwość skorzystania z usług ochrony zdrowia dla najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących. Urządzenia telemedyczne pozwalają na stały monitoring stanu zdrowia, wykonywanie badań profilaktycznych i kontrolnych i uzyskanie wyników badań bez konieczności pojawiania się w placówce medycznej.

Źródło: www.hbrp.pl

Inżyniera komórkowa pozwala na „hodowanie” na bazie DNA pacjenta miniaturowych organów. Na nich testowane są różne sposoby leczenia. Dzięki możliwości obserwacji efektów leczenia na poziomie komórkowym, specjaliści mogą sprawdzić co daje najlepsze efekty, zanim poddadzą pacjenta terapii. Aktualnie inżyniera komórkowa ma szerokie zastosowanie w leczeniu ran po oparzeniach i innych urazach.

Big data w medycynie stosowana jest już od kilku lat. Dostęp do coraz większych zasobów danych pozwala na dokładniejszą analizę porównawczą pacjentów. Zestawianie danych osób z podobnym stylem życia, historią zawodową czy nawet DNA pozwala na lepsze zrozumienie ryzyk zdrowotnych i ich wpływu na różne terapie. Dostęp do ogromnej ilości danych pozwala naukowcom wybierać najlepsze substancje. Udostępnianie danych pomiędzy firmami farmaceutycznymi doprowadziło ostatnio do znaczącego odkrycia. Dowiedziono, że dezypramina – lek antydepresyjny, ma potencjalne zastosowanie w leczeniu nowotworów płuc.

Druk 3D to technologia, której zastosowanie w leczeniu chorych staje się coraz bardziej realne. Wykorzystując DNA można tworzyć spersonalizowane narządy jak płuca, wątrobę czy kości. Z pewnością wpłynie to na sytuacje wielu chorych, dla których jedynym ratunkiem jest otrzymanie przeszczepu organu od dawcy. Do niskobudżetowych rozwiązań, które znacząco wpłynęły na życie wielu osób są protezy, szczególnie rąk, tworzone dla dzieci. Producenci rzadko oferują protezy dziecięce. Koszty są duże, a urządzenie trzeba zmieniać często ze względu na rosnącego właściciela. Wydruk protezy w 3D to koszt maksymalnie 150$, podczas gdy ceny producentów zaczynają się od 9000 zł.

Źródło: www.forbot.pl

Rola mediów społecznościowych i forów internetowych w ocenie lekarzy, szpitali i innych placówek jest ogromna. Pacjenci coraz częściej korzystają z opinii o poszczególnych placówkach czy specjalistach wyrażanych przez innych internautów za pomocą mediów społecznościowych czy internetowych ankiet. Z tych informacji korzystają również pracownicy ochrony zdrowia. Na ich podstawie mogą identyfikować problemy opieki zdrowotnej.

Media społecznościowe pozwalają na rozprzestrzenianie się informacji w czasie niemalże rzeczywistym co wymusza na pracownikach ochrony zdrowia szybką reakcję.

Roboty medyczne umożliwiają precyzyjne operowanie i skracają czas potrzebny na rekonwalescencję po zabiegu. Ich użycie ma również pływ na przebieg całego procesu. Przykładowo, operacje, wykonywane przed laty przez trzyosobowy zespół, aktualnie mogą być przeprowadzane przez jednego lekarza, który kieruje działaniem robota. Wykorzystanie tej technologii wpływa na jakość leczenia.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Rozwój technologiczny jest zauważalny w niemal każdej dziedzinie życia. Nie dziwią nas zatem nowinki, które już pojawiają się w szpitalach i innych placówkach, ani te których szersze zastosowanie jest dopiero zapowiedziane. Być może w przyszłości nowoczesne technologie pozwolą na wydłużenie życia o kolejne kilka lub kilkanaście lat.

Podobne wpisy