Menu Zamknij

Koronawirus – jak uniknąć zakażenia

CZY KORONAWIRUS JEST GROŹNY?

W ostatnich dniach potwierdzono pierwszy przypadek koronowirusa w Polsce. Tylko kwestią czasu jest ujawnienie kolejnych zachorowań na terenie naszego kraju. Jak się ustrzec przed zakażeniem, czy maseczka uchroni nas przed chorobą i dlaczego warto zachować zdrowy rozsądek – piszemy dziś o tym na naszym blogu.

KORONAWIRUS W POLSCE

Wirus, który dotarł do Polski, należy do dużej rodziny wirusów wcześniej znanych medycynie. Koronawirusy powodują przeziębienia i choroby dróg oddechowych, do tej pory atakowały głównie zwierzęta – ptaki i ssaki. Do tej pory wirus nie atakował ludzi, stąd nie ma na niego skutecznej szczepionki. Od kilku tygodni, po ujawnieniu pierwszego przypadku zachorowania w Chinach, choroba rozprzestrzeniała się po świecie, docierając do obu Ameryk, Australii i Europy. W tym tygodniu zanotowaliśmy pierwszy przypadek w Polsce – pacjent przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. Niestety, ponieważ ciągle podróżujemy się i przemieszczamy, nie można wykluczyć, że wkrótce dowiemy się o kolejnych zarażonych osobach. Jakie środki bezpieczeństwa pomogą nam uchronić się przed zakażeniem?

JAK UNIKNĄĆ KORONAWIRUSA?

Częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, przebywanie z daleka od osób kaszlących i kichających i rezygnacja z podróży do miejsc z największą liczbą zachorowań. W tej chwili odradza się podróże do Włoch, na Półwysep Arabski, do Afryki Północnej. Popularne maseczki niestety nie uchronią nas przed zakażeniem – służą jedynie temu, by to osoby, które już chorują, nie rozprzestrzeniały dalej zarazków. Istnieje kilka mitów dotyczących koronawirusa, które WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) stara się zwalczać. Najpopularniejsze z nich to:

  • przekonanie, że wirus może przenosić się w paczkach lub listach: jeśli właśnie dostaliście przesyłkę z Aliexpress, nie macie się czego obawiać. Wirus nie utrzymuje się długo poza żywymi organizmami.
  • tylko osoby starsze i chore są zagrożone: to również nieprawda. Podobnie jak inne wirusy, na zakażenie są narażone wszystkie osoby z obniżoną odpornością, nawet, jeśli dziś są zupełnie zdrowe. Choć faktem jest, że wirus znacznie rzadziej atakuje małe dzieci, niż dorosłych.
  • alkohol zabija koronawirusa: picie alkoholu nie pomoże uchronić się przed wirusem. Natomiast właściwe dezynfekowanie powierzchni przy użyciu preparatów z alkoholem lub chlorem wskazane jest w miejscach, gdzie przebywają zakażeni (np. w szpitalach).

W każdym przypadku, kiedy zauważymy u siebie duszności, bóle mięśni, podwyższoną temperaturę i kaszel, warto zgłosić się do lekarza, zwłaszcza, jeśli podróżowaliśmy w obszarach, gdzie występują zakażenia. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, polecamy sprawdzenie polis na naszej stronie – dzięki wykupionemu ubezpieczeniu możemy skorzystać z prywatnej wizyty u lekarza w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Ubezpieczenie działa oczywiście również w Polsce – zarówno w prywatnych gabinetach, jak i sieciach przychodni.

Podobne wpisy