Każdy z nas na pewno zna powiedzenie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Co w praktyce oznacza profilaktyka zdrowotna i jak mieć pewność, że nie nic nie przeoczymy? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem.
Dbaj o zdrowy styl życia
Profilaktyka to przede wszystkim prowadzenie zdrowego trybu życia. Chodzi więc o to, by jeść wartościowe, nie przetworzone jedzenie, częściej się ruszać i regularnie wysypiać. Chociaż wydaje się to trudne, tak naprawdę wymaga jedynie dobrego planowania. Zamiast wybrać w sklepie chrupki i hot doga, sięgajmy po pomidorki i cherry z serkiem wiejskim albo gotowe, świeże sałatki. Od czasu do czasu warto wysiąść wcześniej z autobusu i końcowy odcinek drogi do pracy pokonać pieszo, albo choć dwa razy w tygodniu zamienić samochód na rower. Już od godziny 21:00 odstawmy też komputer i telefon – niebieskie światło emitowane przez ekrany rozbudza nas, przez co chodzimy późno spać i jesteśmy niewyspani.
Badaj się regularnie
Nawet, jeśli czujesz się dobrze, raz na pół roku warto zrobić sobie podstawowe badania – morfologię krwi, pomiar ciśnienia i badanie moczu. To pozwoli wykryć chorobę zanim się na dobre rozwinie. Panie powinny też przynajmniej raz w roku skorzystać z cytologii i mammografii. Badania okresowe i kontrola czynników ryzyka zapewnia spokój, ale też jest istotna z długookresowo – jeśli nasz organizm jest po kontrolą, wiemy, na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać.
Działaj szybko
Kiedy choroba się rozwinie, czas odgrywa kluczową rolę. Im szybciej rozpoczniemy leczenie i rehabilitację, tym skutki choroby dla naszego organizmu będą mniejsze. Dlatego odkładanie leczenie na później po prostu nie ma sensu – najlepiej od razu je rozpocząć i tym samym zmniejszyć ryzyko nawrotów choroby.
Szczepienia ochronne
Warto w tym miejscu wspomnieć, że szczepienia są jednym z najpopularniejszych dróg do zapobiegania chorobom. To mit, że sprawdzone szczepionki mogą nam w jakikolwiek sposób zaszkodzić. Faktem jest jednak to, że powinniśmy szczepić się po konsultacji z lekarzem i korzystając z preparatów ze sprawdzonych źródeł.
Po co polisa zdrowotna?
Dostęp do lekarzy i badań jest kluczowy w profilaktyce zdrowotnej. Niestety, państwowa służba zdrowia niechętnie zajmuje się profilaktyką – aby dostać się nawet na podstawowe padania nierzadko trzeba czekać tygodniami. Tu z pomocą przychodzi prywatne ubezpieczenie medyczne takie jak MediSky, którego zakres obejmuje coroczny przegląd stanu zdrowia. z okresowy przegląd stanu zdrowia.