Po ponad sześciu miesiącach od pierwszych doniesień o pandemii, koronawirus nadal rozprzestrzenia się po całym świecie. W wielu rejonach wskaźniki infekcji przewyższają te sprzed kwarantanny. Naukowcy wciąż dostarczają nowych informacji o możliwych objawach zarażenia, namawiając do zachowania spokoju – znaczna większość przypadków z objawami przeziębienia daje negatywny wynik testów na Covid.
Typowe objawy Covid-19
Do typowych objawów Covid-19 należą przede wszystkim wysoka gorączka, suchy kaszel, zmęczenie, dreszcze ból mięśni, ból głowy, ból gardła, trudności w oddychaniu lub uczucie duszności oraz czasowa utrata smaku lub węchu. Pacjenci z pozytywnym wynikiem testu często wykazywali także problemy żołądkowo-jelitowe lub biegunkę. Choroba może powodować zapalenie płuc, a w konsekwencji ich uszkodzenie. Wiele z wymienionych objawów pokrywa się z objawami grypy, co utrudnia jej rozpoznanie i powoduje silny lęk u osób ze zwykłą infekcją kataralną. Główną różnicą pomiędzy zakażeniem koronawirusem, a grypą sezonową lub infekcją górnych dróg oddechowych jest przebieg choroby. Pierwsze objawy zarażeniem SARS-CoV-2 u większości pacjentów pojawiają się między 5 a 7 dniem od zarażenia, ale bywały przypadki kiedy czas wylęgania choroby trwał około dwóch tygodni. U niektórych zarażonych zanotowano łagodny przebieg w pierwszym i gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia w drugim tygodniu choroby. W przypadku grypy lub innych infekcji wirusowych zazwyczaj to pierwsze dni choroby dają najsilniejsze objawy, które stopniowo zaczynają ustępować. Światowe organizacje zdrowia wymieniają obecnie pięć objawów zarażenia Covid-19, których nie można zlekceważyć. Osoba doświadczająca tych symptomów, powinna natychmiast zgłosić się do szpitala:
- trudności w oddychaniu
- uporczywy ból lub ucisk w klatce piersiowej
- niebieskawe/sine usta lub twarz
- trudności lub niezdolność podniesienia się
- utrata węchu lub smaku
Bezobjawowy koronawirus
Znaczny procent zarażonych koronawirusem, przechodzi go bezobjawowo. Dotyczy to szczególnie dzieci i młodzieży, ale również osoby dorosłe bez chorób towarzyszących często są zaskakiwane pozytywnym wynikiem testu na Covid. Specjaliści podkreślają jednak, że w dla SARS-CoV-2 nie ma zjawiska nosicielstwa. Osoby przechodzące Covid bezobjawowo, zarażają w ten sam sposób jak pacjenci z lekkim lub ciężkim przebiegiem choroby. Eksperci zauważyli także, że pacjenci bezobjawowi lub przechodzący infekcję łagodnie, wytwarzali niższą liczbę przeciwciał, co znacznie zmniejsza szansę na długotrwałą odporność. Najnowsze statystyki wskazują, że wśród zakażonych nową postacią koronawirusa około 35 procent pacjentów nie wykazuje żadnych symptomów choroby.
Bezobjawowa postać choroby od początku stanowiła największą przeszkodę w powstrzymaniu pandemii. Obecnie na całym świecie wykonuje się coraz więcej testów na Covid-19, bez względu na istniejące bądź nie symptomy zarażenia. Niestety Polska należy wciąż do krajów, w których tych badań wykonuje się najmniej.