Menu Zamknij

NASZ WYWIAD: Transport medyczny jako dodatkowa opcja w ubezpieczeniu zdrowotnym

MediSky ma swojej ofercie rozwiązania, które zorganizują i pokryją wszelkie koszty leczenia, a także transportu medycznego do najbliższego szpitala, który zapewni właściwą opiekę. Jednak na czym polega transport medyczny, ile on kosztuje, na co warto zwrócić uwagę? Na te i inne pytania odpowiada w naszym wywiadzie Przemysław Hołownia, Dyrektor NORD AMBULANSE.

Zacznijmy od podstaw. Czym jest transport medyczny i kiedy może być on nam potrzebny?

Przemysław Hołownia: – Transport medyczny jest to transport osób chorych z ograniczonymi możliwościami ruchowymi, realizowany specjalistycznymi środkami transportu takimi jak ambulans lub samolot medyczny. Oba środki transportu umożliwiają bezpieczny transport pacjenta np. w pozycji leżącej. Transport medyczny szczególnie przyda się np. w sytuacji urazów ortopedycznych tj. złamań. Bardzo często samodzielne poruszanie się jest niewskazane. 

Czyli z transportu medycznego może skorzystać osoba, która sama nie może sobie poradzić?

Dokładnie, transport medyczny przeznaczony jest dla osób,  które nie są w stanie samodzielnie korzystać z publicznego środka transportu. Wówczas przy pomocy ratowników/ ratowników medycznych, transportowana jest z punktu A do punktu B oraz ewentualnym powrotem.

Jakiego rodzaju transport świadczycie?

Świadczymy usługi transportu medycznego zarówno naziemnego (ambulansem) jak i lotniczego (samolotem medycznym lub rejsowym – w asyście ratownika/lekarza)

Przelot samolotem w celach turystycznych w obecnych czasach nie należy do najtańszych, a co dopiero w celach medycznych. Jakiego rzędu są kwoty takiej usługi, od czego ona zależy?

Średni koszt przejechania ambulansu to 3 zł za km. np. koszt transportu medycznego z Berlina do Warszawy, ambulansem w asyście ratowników oscylować będzie w granicach: 4 tys zł brutto. Każdy transport wyceniany jest indywidualne a wpływ na cenę ma np. skład zespołu ambulansu lub priorytet realizacji go.  Koszt transportu samolotem medycznym np. z Londynu do Gdańska oscyluje w granicach: 20 tys euro. – tutaj wpływ na cenę ma między innymi stan pacjenta, opłaty lotniskowe czy priorytet realizacji.

Dobrze, znamy już cenę, to czy mogę zamówić taki transport w podobny sposób jak zamawiam kartkę pogotowia?
Procedura transportu medycznego nie jest skomplikowana. O ile dotyczy ona transportu krajowego ambulansem, opiewa się głównie na przeprowadzeniu rozmowy telefonicznej z dyspozytorem, ustaleniem szczegółów transportu oraz wysłaniem zlecenia transportu przez dedykowany link zgłoszeniowy.

W zgłoszeniu transportu międzynarodowego zarówno lotniczego jak i naziemnego  dodatkowo wymagana jest zgoda lekarza prowadzącego na transport (często lekarz prowadzący podejmuje decyzję jaki rodzaj transportu jest wskazany) oraz raport medyczny, który jest wystawiany przez lekarza prowadzącego lub dyżurującego. 

Transport medyczny to stres dla chorego i dla jego rodziny. Jak staracie się wpłynąć na komfort swojego “pasażera”?

Transport medyczny sam w sobie raczej nie powinien generować stresu. Stresująca może być sytuacja, która zmusza do skorzystania z niego. Niepokój może być spowodowany nieznajomością procedury transportu medycznego. Dla wielu z nas, wydaje się, że jest to bardzo skomplikowane. Dlatego bardzo duży wpływ ma pierwsza rozmowa z Dyspozytorem. Dyspozytor krok po kroku wytłumaczy, jak będzie wyglądał transport medyczny, pomoże w załatwieniu niezbędnych dokumentów, oraz zdalnie będzie towarzyszył w całej procedurze. 

 Z Waszych usług korzystają głównie osoby nie mające żadnego ubezpieczenia czy może mają np wykupione ubezpieczenie podróżne?

80% realizowanych przez nas transportów medycznych, pokrywane są z prywatnych środków pacjenta / rodziny. Często zdarza się, że rodzina zmuszona jest do wzięcia pożyczki na ten cel. Niestety, ale wyjeżdżając na wakacje, często zapominamy o dodatkowym ubezpieczeniu podróżnym lub zdrowotnym, czego skutki są obciążeniem dla najbliższych. Ubezpieczenie zdrowotne  w stosunku do kosztów podróży, często to jest niezauważalny koszt, a chroni nas nie tylko przed dużymi kosztami leczenia szpitalnego, ale też przed kosztami powrotu do kraju specjalistycznym środkiem transportu medycznego.

Czy w Polsce jest przestrzeń dla Waszych działań, czy to raczej domena na rynkach międzynarodowych?

Siedzibę mamy w Trójmieście, więc Polska jest to nasza główna przestrzeń. 

Jako NORD AMBULANSE działacie na rynku od 2011 roku. Co jest najtrudniejsze w waszej branży?

Niepowstrzymana inflacja:) Przez lata nauczyliśmy się radzić ze stresem, presją czasu. Oczywiście jak w każdej branży, pojawiają się nowe problemy/sytuacje z którymi nie mieliśmy wcześniej do czynienia, ale doświadczenie pozwala mi powiedzieć, że nie ma sytuacji bez wyjścia 🙂

Wywiad powstał przy współpracy z

Podobne wpisy