Menu Zamknij

Leki coraz droższe, a to nie koniec wzrostu cen

Jesteśmy w europejskiej czołówce pod względem wydatków na leki. W ub. roku rynek apteczny przekroczył wartość 40 mld zł. – Tylko do sierpnia br. Polacy wydali już ponad 29 mld zł – informuje Gazeta Prawna. A za tym idą też wydatki Polaków na leki, które znów są rekordowe. Niektórych recept jednak nawet nie wykupują. Dodatkowo, jak pokazują badania, Polacy to rekordziści w wydatkach na leki.

Z danych firmy PEX PharmaSequence, które przywołuje  Dziennik Gazeta Prawna wynika, że w 2021 roku całkowita wartość sprzedaży w aptekach wyniosła 40,6 mld zł, przy 37,7 mld zł w roku 2020.

Tylko do sierpnia 2022 r.. Polacy wydali na lekarstwa już ponad 29 mld zł Za niemal jedną trzecią tej kwoty (8,7 mld zł w tym roku, 12,8 mld zł w roku ubiegłym) odpowiadają leki refundowane, czyli częściowo (w 74 proc.) finansowane przez państwo.

To oznacza, że chorzy dopłacili do nich w zeszłym roku 3,3 mld zł, a w tym roku o miliard złotych mniej – wyjaśnia Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wnioski płyną z analizy portalu GdziePoLek.pl. – Jeszcze w lipcu tego roku ten sam zestaw leków kosztował 74,08 zł i był o 10,2 proc. droższy niż w 2021 r. Obecnie pacjent musiałby zapłacić za niego średnio 76,2 zł, czyli o 12 proc. więcej niż rok temu – wskazuje Maciej Jakubczyk z Platformy GdziePoLek.

Rosnąca inflacja sprawia, że konsumenci odczuwają wzrosty cen praktycznie na każdym kroku i w większości sektorów. Niestety rynek leków nie stanowi tu wyjątku. Prezes PEX PharmaSequence dr Jarosław Frąckowiak cytowany przez DPGP przytacza dane OECD z zeszłego roku. Wynika z nich, że udział wydatków pacjentów w Polsce wynosi aż 65 proc. Większy występuje jedynie w Rosji i Kostaryce.

Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany, wprowadzając poprawki do ustawy refundacyjnej. Z informacji Dziennika Gazety Prawnej dowiadujemy się, że resort wycofa się z pomysłu podniesienia ryczałtu, czyli opłat za najtańsze leki z 3,2 zł na 6,5 zł.

– Planowane jest natomiast zwiększenie presji na firmy, by obniżyły ceny, co ma przynieść w sumie kilkuset milionowe obniżki dla pacjentów. W planach jest również m.in. zwiększenie grupy chorych korzystających z listy bezpłatnych leków (lista S). Obecnie korzystają z niej osoby powyżej 75. roku życia, po zmianach lista ma być poszerzona o osoby od 70. roku życia – wymienia DGP.

Nie wiadomo jednak, ilu pacjentów nie kupuje przepisanego leku z powodu ceny. Centrum e-Zdrowia wyliczyło, że na 451 mln wystawionych, skorzystano z 353 mln. To oznacza, że ponad 20 proc. leków nie zostało wykupionych. Z danych CBOS wynika, że leki dostępne bez recepty (OTC) oraz suplementy diety w 2015 roku stosowało niemal dziewięciu na dziesięciu dorosłych (89 proc.). Najczęściej były to środki przeciwbólowe i przeciwzapalne (68 proc.) oraz leki zwalczające objawy przeziębienia lub grypy (68 proc.). Ponad połowa badanych przyjmowała witaminy, minerały i suplementy poprawiające odporność organizmu, a więcej niż jedna czwarta dorosłych stosowała leki łagodzące dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Na kolejnych miejscach w rankingu popularności znalazły się leki na serce, na krążenie, uspokajające i nasenne, a dalej środki wspomagające odchudzanie i rzucanie palenia. GUS podał, że leki bez recepty bardzo często podaje się również dzieciom (40 proc. w grupie wiekowej poniżej 14 lat).

Czy wiesz, że ….? Dzięki polisie MediSky możesz uzyskać zwrot kosztów za zakupione leki na receptę.

W

Podobne wpisy