Menu Zamknij

Leczenie w Polsce coraz droższe

19 mld zł więcej wydadzą Polacy na leczenie prywatne w 2024 r. w porównaniu do 2021 r. Dodatkowo ceny prywatnych wizyt lekarskich, w tym roku są aż 12 proc. wyższe niż przed rokiem. Czeka nas czas wzrostów cen i nic nie zapowiada zmiany tego trendu – informuje Polska Izba Ubezpieczeń.

Na początek garść statystyk obrazujących rynek ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce. Wynika z nich, że rośnie zainteresowanie Polaków prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń  na wykupienie polis zdrowotnych zdecydowało się już ok. 3,7 mln osób. Na koniec III kw. 2021 r., Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne ponad 760 mln zł. To o blisko 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Największym zainteresowaniem Polaków cieszą się pakiety obejmujące dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej i kilku lekarzy specjalistów. Rośnie też liczba polis grupowych.

Covid bardzo mocno wpłynął na świadomość Polaków w zakresie profilaktyki i dbania o własne zdrowie. Widać większe zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, a zwłaszcza tymi, które kompleksowo zadbają o Klienta m.in. przez swobodny dostęp do opieki ambulatoryjnej i szpitalnej – uważa Kamila Patej-Sieklucka, Sales Manager w MediSky International.

Polska publiczna opieka zdrowotna nie należy do najlepszych w Europie. Jak wynika z raportu „Mapa ryzyka Polaków” opracowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń, dla 71 proc. Polaków jedną z największych obaw jest brak dostępu do opieki medycznej i lekarzy specjalistów. A kolejki się nie skracają. Z raportu Fundacji Watch Healthcare „Kobieta w kolejce” analizującego czas oczekiwania na świadczenia kobiece w publicznej opiece zdrowotnej wynika, że np. do endokrynologa trzeba czekać średnio 3,3 miesiąca, podobnie jak do neurologa czy uroginekologa. Czas oczekiwania na konsultację angiologa to ponad pół roku, podobnie jak do chirurga plastycznego wsytuacji np.rekonstrukcji piersi po amputacji. To wszystko sprawia, że Polacy masowo szukają rozwiązań pod postacią usług prywatnych, które jednak z roku na rok są coraz droższe. Tanie abonamenty medyczne, najczęściej otrzymywane pod postacią benefitu w pracy, nie rekompensują pełnej opieki a ograniczają się do podstawowych usług. Jednak ich cena, jak wynika z danych GUS, dynamicznie rośnie. Analizując kształtowanie się cen prywatnych usług medycznych w 2021 r., Urząd pokazał, że wzrastały one każdego miesiąca. Dla usług z placówek usytuowanych w mniejszych i dużych miastach ceny wyglądały następująco: styczeń (134,66 zł), luty i marzec (135,55 zł), kwiecień i maj (136,19 zł i 136,44 zł), czerwiec i lipiec (137,59 zł i 137,66 zł), sierpień i wrzesień (ponad 138 zł), październik i listopad (140 zł).

To jednak nie koniec podwyżek, na co wskazują dane z początku 2022 r.:

pediatra – średnia cena to 180 zł,

dermatolog – 200 zł,

kardiolog – 300 zł.

W marcu br. ceny usług lekarskich były o 12,5 proc. wyższe niż przed rokiem, stomatologiczne podrożały o 13,3 proc., a szpitalne i sanatoryjne – o 11,3 proc. Ubiegłoroczne dane PMR Private Healthcare szacowały wydatki na prywatne leczenie na prawie 61 mld zł, a zgodnie z prognozami w 2024 roku mają wzrosnąć do 79 mld zł.

Według placówek medycznych najważniejszy powód podwyżek to ograniczone zasoby kadrowe. Według OECD w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 2,3 lekarza. To najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej. Prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych kilku lat w Polsce zmniejszy się liczba lekarzy o specjalizacji: pediatra, ginekolog, dermatolog.

Czy na galopującą inflację można znaleźć sposób? Tak – wybranie rozsądnego, przemyślanego i bezpiecznego ubezpieczenia medycznego, gwarantującego swobodny dostęp nie do jednej, a do wszystkich placówek, a dodatkowo odpornego na znaczne wzrosty cen. MediSky International w ciągu ostatnich dwóch lat podniósł ceny swoich usług o niecałe 3 procent. Jest to ewenement na skalę nie tylko polską ale i europejską. Głównym czynnikiem takiej polityki jest to, że polisa ubezpieczeniowa daje poczucie bezpieczeństwa dla każdego, kto ją nabył. MediSky gwarantuje dostęp do wszystkich placówek medycznych i najlepszych specjalistów na całym świecie. Bez kolejek, bez zbędnych formalności. Można umawiać się na wizyty do lekarzy wszystkich specjalizacji, którzy posiadają prawo wykonywania zawodu oraz wystawiają rachunek lub fakturę za swoje usługi. Zakres polisy obejmuje również rehabilitantów, stomatologów (wybrane pakiety), psychologów i psychiatrów.

Na szczęście dla klientów MediSky: rozwiązania, standardy i wysoka jakość proponowanych usług pozostaną na najwyższym poziomie a zdrowie jako największa wartość będzie priorytetem niepodlegającym inflacji.

Podobne wpisy