Tegoroczna edycja Barometru WHC realizowana pod hasłem „Kobieta w kolejce” pokazała, w których miejscach polski system opieki zdrowotnej ma poważne luki. W Polsce, żeby dostać się do lekarza trzeba swoje wystać. Dzięki badaniom WHC wiemy jednak ile trzeba czekać. Niestety liczby nie są optymistyczne: średni czas oczekiwania kobiet na wszystkie świadczenia to 3 miesiące. Jeśli chodzi o świadczenia wykonywane wyłącznie u kobiet, to ten czas wynosi 2 miesiące.
Pierwsza myśl w momencie, gdy chcemy zapisać się do lekarza to taka czy jest dostępny, a druga myśl: kiedy jest wizyta. Tegoroczna edycja Barometru WHC realizowana pod hasłem „Kobieta w kolejce” była pierwszą, w ramach której gruntowanie przyjrzano się wyłącznie świadczeniom medycznym realizowanym w populacji kobiecej. Chodzi o diagnostykę i leczenie chorób występujących wyłącznie lub w większości wśród kobiet. Pod lupę wzięto 75 świadczeń z 13 dziedzin medycyny, tylko w placówkach posiadających podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Wynika z badań, że w Polsce trzeba być po prostu cierpliwym, zwłaszcza kiedy jest się kobietą, ponieważ średni czas oczekiwania kobiet na wizytę u specjalisty wynosi 3 miesiące.
W erze postcovidowej nie można zapomnieć, że bardzo popularne stały się teleporady, dzięki którym dostępność do konsultacji specjalistycznych znacznie się poprawiła. Jednak w przypadku badań diagnostycznych czas oczekiwania jest znacznie dłuższy i wynosi 2,5 miesiąca.
Średni czas oczekiwania na świadczenia wykonywane wyłącznie u kobiet
Średni czas oczekiwania na świadczenia wykonywane wyłącznie u kobiet wynosi ok 2,2 miesiąca. Wśród 31 świadczeń uwzględnionych w Barometrze, w przypadku 7 czas oczekiwania przekraczał ten średni.
- Rekonstrukcja piersi, wymiana ekspandera na protezę piersiową – 13,1 miesiąca
- Rekonstrukcja piersi, wstawienie implantu typu ekspander – 7 miesięcy
- Operacja wypadania macicy metodą podwieszania z dostępem laparoskopowym – 5,3 miesiąca
- Operacja nietrzymania moczu metodą TOT – 4,7 miesiąca
- Waginoplastyka – 2,5 miesiąca
- Laparoskopia diagnostyczna – 3,6 miesiąca
- Histeroskopia diagnostyczna – 2,5 miesiąca
Średni czas oczekiwania kobiet na badania diagnostyczne
Średni czas oczekiwania na badania diagnostyczne wynosi 2,5 miesiąca. W niektórych przypadkach ten czas jest dłuższy, tak jak na przykład czas oczekiwania na USG Doppler kończyn dolnych, który wynosi 7,6 miesiąca, a na badanie w kierunku 5 najczęstszych mutacji w obrębie genu BRCA1 u pacjentki potencjalnie obciążonej ryzykiem dziedzicznego raka piersi wyniosi 7,4 miesiąca.
Czas oczekiwania na badanie urodynamiczne to 6 miesięcy (25 proc. społeczeństwa cierpi na nietrzymanie moczu, z czego większość to kobiety), a może się on jeszcze wydłużyć, jeśli przed wystawieniem skierowania kobieta musi odbyć wizytę konsultacyjną.
Czas oczekiwania w kolejce do specjalisty zależny od wieku kobiety
Aby uzyskać poradę specjalisty, kobiety w lutym musiały poczekać średnio 3,7 miesiąca. Najdłuższy czas oczekiwania dotyczy wizyt: u angiologa (8,5 miesiąca), chirurga naczyniowego (8 miesięcy), gastroenterologa dziecięcego (7,9 miesiąca) oraz endokrynologa (7,3 miesiąca).
W Barometrze WHC zwrócono też uwagę na różnice w dostępie do specjalisty wynikające z wieku pacjentek. Między badanymi usługami medycznymi w grupie od 16 lat do 50 czas oczekiwania na podobny zakres leczenia różnił się nawet od 2 tygodni do kilkaset dni. Tak jest w przypadku konsultacji psychiatrycznej. Dużo mniejsze różnice przypadają w oczekiwaniu na wizytę u ginekologa. W przypadku dorosłej kobiety cierpiącej na nieregularne i bolesne miesiączki wynosi ledwie kilka dni (do tygodnia). Jej młodsza, 16-letnia, koleżanka z problemem bolesnych i nieregularnych miesiączek poczeka na konsultację ginekologiczną nawet 3 tygodnie.
Według autorów badania, w Polsce w najbliższym czasie niewiele się zmieni. Kolejki były, są i będą. Potrzeba zmian w zarządzaniu placówkami medycznymi, większej liczby specjalistów – zwłaszcza od częściej występujących chorób oraz większych nakładów finansowych. Bez tego, nieważne czy jesteś kobietą czy mężczyzną, kolejki do lekarza będą stałym krajobrazem polskiej opieki zdrowotnej. Ominąć czekanie można jednak w jeden sposób. Wykupić takie ubezpieczenie, które zagwarantuje szybki dostęp do lekarzy wielu specjalizacji. Taką możliwość daje Międzynarodowa Karta Zdrowotna, która zapewnia m.in. konsultacje lekarskie u lekarzy wielu specjalności, badania diagnostyczne, zabiegi ambulatoryjne i rehabilitację.
[Przeczytaj więcej o możliwościach Międzynarodowej Karty Zdrowotnej MediSky]