Menu Zamknij

Inflacja dotyka sektor prywatnej opieki zdrowotnej

O 40 proc. wzrosły nośniki energii , ceny żywności o ponad 17 proc., ogółem ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 16,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,8 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Wyniki inflacji korelują z raportem firmy PMR, z którego wynika, że wzrost cen w sektorze prywatnej opieki zdrowotnej w 2022 roku, w porównaniu z 2021, wyniesie ok. 14 proc.

Jak wynika z raportu, w najbliższych latach wzrost cen będzie rok rocznie oscylował  ok. 7% r/r. i potrwa do 2027 roku. Według raportu firmy PMR „Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2022. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2027”, wzrost cen jest jednym z głównych wyzwań dla rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce.

Autorzy badania nazywają ten wzrost „silnym”, co – według PMR – z jednej strony wpłynie na nominalny wzrost wartości tego rynku, ale też zmniejszy jego realną dynamikę. To wpłynie na decyzje Polaków, którzy mogą postanowić ograniczyć niektóre prywatne wizyty opłacane z własnej kieszeni.

Z drugiej strony może spowodować większe zainteresowanie abonamentami medycznymi i prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi – dodaje Justyna Zagórska, starszy analityk rynku farmaceutycznego i ochrony zdrowia w PMR i autorka wspomnianego raportu.

PMR podał również, że jak wynika z ich badania ankietowego, pacjenci korzystający z prywatnych usług medycznych opłacanych na miejscu już odczuli wzrost cen rynkowych. Stomatologia i rehabilitacja to obszary, w których średnie kwoty wydawane na przez Polaków na jedną wizytę w 2021 r. wzrosły najbardziej. Wskaźnik PMR zmiany cen dla usług stomatologicznych wyniósł ponad 62%, a dla usług rehabilitacyjnych 59%. Najbardziej odporne na wzrost cen okazały się wizyty u internisty, choć i w tym przypadku wskaźnik był wysoki i wyniósł 44%.

– Prognozy PMR wskazują, że zarobki personelu medycznego będą rosły wyraźnie szybciej niż wynagrodzenia w Polsce ogółem. Będzie to skutkować wyższymi cenami usług – czytamy w raporcie.

To kolejny rok, w którym zarówno placówki medyczne jak i pacjenci muszą borykać się z problemami. W związku z wybuchem pandemii i wprowadzeniem restrykcji rynek prywatnej opieki medycznej odnotował spadek o 6,3% (12,4 mld €). Przez czas trwania pandemii, regres najbardziej dotknął segment odpłatnych wizyt na miejscu. Wiązało się to z obawą przed osobistym pojawieniem się w placówce medycznej i rezygnacją z podjęcia diagnostyki czy leczenia. Wśród świadczeń, które najbardziej ucierpiały od 2020 roku był sektor usług stomatologicznych, diagnostyki obrazowej i rehabilitacji.

Inwestycja w zdrowie

Czy na galopującą inflację można znaleźć sposób? Tak – wybranie rozsądnego, przemyślanego i bezpiecznego ubezpieczenia medycznego, gwarantującego swobodny dostęp nie do jednej, a do wszystkich placówek, a dodatkowo odpornego na znaczne wzrosty cen. MediSky International w ciągu ostatnich dwóch lat podniósł ceny swoich usług o niecałe 3 procent. Jest to ewenement na skalę nie tylko polską ale i europejską. Głównym czynnikiem takiej polityki jest to, że polisa ubezpieczeniowa daje poczucie bezpieczeństwa dla każdego, kto ją nabył. MediSky gwarantuje dostęp do wszystkich placówek medycznych i najlepszych specjalistów na całym świecie. Bez kolejek, bez zbędnych formalności. Można umawiać się na wizyty do lekarzy wszystkich specjalizacji, którzy posiadają prawo wykonywania zawodu oraz wystawiają rachunek lub fakturę za swoje usługi. Zakres polisy obejmuje również rehabilitantów, stomatologów (wybrane pakiety), psychologów i psychiatrów.

Na szczęście dla klientów MediSky: rozwiązania, standardy i wysoka jakość proponowanych usług pozostaną na najwyższym poziomie a zdrowie jako największa wartość będzie priorytetem niepodlegającym inflacji.

Podobne wpisy