Już od początku ubiegłego roku cały świat zmaga się epidemią COVID-19. Na szczęście pojawiła się nadzieja na opanowanie sytuacji – szczepionki na koronawirusa. Prace nad stworzeniem skutecznego preparatu naukowcy rozpoczęli już w styczniu 2020. Opracowanie szczepionek zajęło naukowcom niespełna rok. I to właśnie budzi niepokój społeczeństwa. Czy szczepionki na COVID są bezpieczne, skoro zostały wyprodukowane w tak krótkim czasie? W dzisiejszym artykule odpowiadamy na to pytanie.

Szczepionka na koronawirusa w Polsce.
Szczepionka na COVID to nadal jeden z tematów budzących żywe dyskusje. W Polsce dostępna jest już:
– szczepionka Pfizer,
– szczepionka Moderna,
– szczepionka AstraZeneca.
Szczepionka na COVID czy jest bezpieczna?
Wielu Polaków ma jednak wątpliwości co do tego, czy warto zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Zastanawiają się nad bezpieczeństwem wymienionych preparatów oraz obawiają się ewentualnych odczynów poszczepiennych i skutków ubocznych.
Kwestią budzącą najwięcej niepokoju jest krótki czas wyprodukowania preparatów. Często usłyszeć można głosy, że przecież zazwyczaj proces taki trwa aż kilka lat. Warto jednak zauważyć, że nad opracowaniem szczepionek na COVID-19 pracowały setki naukowców z całego świata. Dodatkowo budżet przeznaczony na ten cel był naprawdę imponujący.
Należy jeszcze pamiętać o jednym fakcie. Szczepionka na COVID-19 powstała szybko, ponieważ zespoły badawcze skorzystały z gotowej już technologii. Szczepionki z RNA wirusa są badane od niemal trzydziestu lat. Wcześniejszy zakres prac nad preparatami obejmował inne koronawirusy i dzięki temu proces produkcji szczepionki był dostępny i gotowy już na samym początku pandemii.
Czy warto zaszczepić się na COVID?
Oczywiście, że warto! Jak zapewniają wirusolodzy, lekarze i naukowcy z całego świata, wszystkie dostępne szczepionki na koronawirusa są bezpieczne. Każda z nich została poddana odpowiednim testom klinicznym, które jasno potwierdziły spełnienie norm bezpieczeństwa i skuteczności. COVID 19 to podstępna choroba, jej przebieg jest różny i groźny u wielu pacjentów, podobnie jak powikłania. Nie warto ryzykować!