Menu Zamknij

Podwyżki ceny usług medycznych są nieuniknione

Stawki za prywatne abonamenty medyczne rosną w oczach – przez ostatnie dwa lata nawet o 30 proc. Jednocześnie drożeją ceny pojedynczych konsultacji u prywatnych lekarzy. Ale i tak nie ma wyboru – do publicznych placówek coraz trudniej się dostać. Jednak to dopiero początek. Będzie jeszcze gorzej.

Opłacane przez firmy pracownicze abonamenty medyczne to z pewnością jeden z najbardziej cenionych w Polsce benefitów pracowniczych. Kiedyś były traktowane jako dobro luksusowe – otrzymywali je głównie menedżerowie i specjaliści. Teraz stały się zjawiskiem powszechnym. Abonamenty medyczne ma ponad 3 mln osób, drugie tyle korzysta z ubezpieczeń zdrowotnych. Oczywiście nie wszystkie są benefitami pracowniczymi, ale jednak w znakomitej większości te rozwiązania są opłacane przez firmy. Dodatkowo Polacy sami wykupują abonamenty.

Polacy uwielbiają abonamenty, ale ich cena będzie rosnąć

Raport Pracodawców Medycyny Prywatnej i Deloitte wskazuje, że w 2023 r. wydatki na opiekę prywatną wyniosą w Polsce niemal 70 mld zł.  Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2010 r. koszt prywatnej wizyty lekarskiej wynosił 68,1 zł. W 2019 było to 112,5 zł, a rok później już 126,4 zł. Ceny wzrosły także w pakietach medycznych.

Jednak 2022 rok będzie dla pacjentów niezwykle odczuwalny.  — Rosną koszty energii, szaleje inflacja. Ta związana z kosztami medycznymi jest jeszcze wyższa niż oficjalna i sięga 20 proc. Do tego dochodzi duża presja na podnoszenie wynagrodzeń w ochronie zdrowia. W efekcie musimy zapomnieć o pakietach opieki medycznej w cenie 60-70 zł na miesiąc. Podwyżki sięgną od 20 do nawet 40 proc. — zapowiada Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med w wywiadzie dla Super Expresu.

Wojna, podwyżki cen gazu i prądu to nie jedyny realny problem z którymi, muszą borykać się placówki medyczne.

—  Brakuje lekarzy, a my chcemy zapewnić klientom realny dostęp do usług medycznych. Żeby zatrudnić medyka musimy zapłacić mu więcej niż dostaje dziś w innej firmie – kiedy się udaje, to zatrudnieni u nas już wcześniej pracownicy też przychodzą po podwyżkę. Dziś prowadzenie tego biznesu to jak wędrowanie po labiryncie  —  tłumaczy.  Rulkiewicz wtóruje Jacek Rozwadowski, prezes ENEL-MED. Wraz z drastycznym wzrostem cen w całej branży prywatnej opieki medycznej zachodzi konieczność podwyżek cen abonamentów medycznych. To jedyne, czego teraz brakuje branży, aby jeszcze bardziej usprawnić obsługę pacjentów – wyjaśnia w rozmowie dla Gazety Wyborczej.

Problemy finansowe

Jakby tego było mało szeroko rozumiana prywatna opieka medyczna odczuwa jeszcze skutki pandemii. Wyraźnie to widać w danych, jakie można znaleźć w bazie Krajowego Rejestru Długów. Choć wraz z początkiem roku zaległości płatnicze medyków zaczęły się zmniejszać, to w drugim kwartale poszybowały w górę. Obecnie wynoszą 162 mln zł. Jeszcze niespełna 4 lata temu, niezapłacone zobowiązania prywatnej opieki medycznej wynosiły 99,4 mln zł. Od tego czasu do dziś zwiększyły się o ponad 60 proc. Średnio na jedną placówkę przypadało 42,6 tys. zł zaległości, a obecnie to 60,3 tys. zł. Było wówczas też mniej samych dłużników – 2329. Teraz – 2687. Segment prywatnej opieki zdrowotnej, odnotował największe zaległości w sierpniu 2021 r., kiedy to łączne zadłużenie branży przekroczyło 208,7 mln zł. Średnie zadłużenie jednego gabinetu lekarskiego wynosiło wówczas 73,4 tys. zł. Dane obejmują przychodnie i gabinety lekarskie, a także pracownie rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne oraz praktykę pielęgniarek i położnych.

Szukać mądrze i … oszczędniej

Jak zaradzić nieustannym podwyżkom? Rozwiązanie jest proste – przemyślanego i bezpiecznego ubezpieczenia medycznego, gwarantującego swobodny dostęp nie do jednej, a do wszystkich placówek, a dodatkowo odpornego na znaczne wzrosty cen.

MediSky International w ciągu ostatnich dwóch lat podniósł ceny swoich usług o niecałe 3 procent.

Jest to ewenement na skalę nie tylko polską ale i europejską. Głównym czynnikiem takiej polityki jest to, że polisa ubezpieczeniowa daje poczucie bezpieczeństwa dla każdego, kto ją nabył. MediSky gwarantuje dostęp do wszystkich placówek medycznych i najlepszych specjalistów na całym świecie. Bez kolejek, bez zbędnych formalności. Można umawiać się na wizyty do lekarzy wszystkich specjalizacji, którzy posiadają prawo wykonywania zawodu oraz wystawiają rachunek lub fakturę za swoje usługi.

Podobne wpisy