Menu Zamknij

Ogromne podwyżki w sektorze prywatnej opieki medycznej. Nawet do 80 proc.!

Czasy tanich abonamentów medycznych przeszły do historii. Zapowiadane podwyżki cen pakietów o których była mowa na połowie roku, właśnie weszły w życie. Ich skala jest gigantyczna, na tyle,  że klienci będą musieli zastanowić się jak kompleksowo zadbać o własne zdrowie.

Prognozy były bardziej optymistyczne. Według opracowania ,,Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2022. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2027”, wzrost cen jest jednym z głównych wyzwań dla sektora prywatnej ochrony zdrowia. PMR zakładał, że w całym 2022 r. ceny usług ambulatoryjnych i innych związanych ze zdrowiem wzrosną 14 proc. w porównaniu do 2021 r. A za wzrostem cen poszczególnych usług wzrosną również ceny abonamentów medycznych oferowanych przez prywatne sieci opieki medycznej.

Według autorki raportu, Justyny Zagórskiej, starszego analityka z PMR, wyższe ceny spowodują, że Polacy mogą ograniczać niektóre prywatne wizyty opłacane na miejscu, np. wizyty u dentystów, ale z drugiej strony może zwiększyć się zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi.

Presja płacowa powodem podwyżek

Pomimo zwiększającej się liczby pracowników w sektorze ochrony zdrowia, presja płacowa wciąż będzie silna na tyle, że to ona będzie jednym z głównych powodów podwyżek. Prognozy PMR wskazują, że zarobki personelu medycznego będą rosły wyraźnie szybciej niż wynagrodzenia w Polsce ogółem. Justyna Zagórska dodaje, że istotnym problemem dla rynku prywatnej opieki zdrowotnej pozostają problemy z niewystarczającą liczbą kadry medycznej. – Nasilające się problemy z niedoborem kadry medycznej były jedną z najczęściej wymienianych barier  rozwoju rynku przez przedstawicieli firm medycznych, z którymi przeprowadziliśmy wywiady na potrzeby raportu – mówi.

Drastyczny wzrost cen abonamentów

Według GUS, już w połowie roku, prywatne usługi zdrowotne (w tym także ceny wyrobów farmaceutycznych, urządzeń i sprzętu terapeutycznego) były przeciętnie droższe o 7,2 proc. niż rok wcześniej i o 6 proc. – liczone od stycznia. Jednak to co stało się w ostatnich tygodniach w cenach abonamentów,  przeszły najbardziej pesymistyczne oczekiwania. Lux Med, lider prywatnej opieki medycznej w Polsce, choć z jednej strony może pochwalić się rosnącymi przychodami, to z drugiej przez presję płacową i mrażową muszą optymalizować swoje koszty. A to wpłynie na wzrost cen dla pacjentów. Tylko od początku roku podstawowe koszty działalności wzrosły w ich placówkach o 15 proc.- głównie przez wzrost kosztów pracy personelu medycznego. – Od początku roku podnosimy wynagrodzenia, a koszty zwiększą się jeszcze mocniej od lipca, gdy wejdą w życie regulacje podnoszące zarobki personelu klinicznego w sektorze publicznym i prywatnym. Oprócz tego rosną koszty energii i sprzętu medycznego – wyjaśniła Anna Rulkiewicz, prezes Lux Med.

Widać to w cenach ich szlagierowych abonamentów. Pakiet Kompleksowy, a także Premium – flagowe produkty Lux Med. – wzrosły w październiku o blisko 80 procent.

Podobna sytuacja wygląda w Enel-Med. – Koszty ogromnie rosną, to trudna sytuacja rynkowa. Jeśli mamy odpowiednio zadbać o pacjentów i zapewnić komfort leczenia, abonamenty muszą być znacznie droższe – mówił serwisowi Wyborcza.biz Jacek Rozwadowski, prezes sieci placówek medycznych ENEL-MED. I podobnie jak w Lux Medzie, ceny pakietów medycznych, również poszybowały mocno w górę.

Poszukiwanie nowych rozwiązań

Czy na galopującą inflację można znaleźć sposób? Tak – wybranie rozsądnego, przemyślanego i bezpiecznego ubezpieczenia medycznego, gwarantującego swobodny dostęp nie do jednej, a do wszystkich placówek, a dodatkowo odpornego na znaczne wzrosty cen. MediSky w ciągu ostatnich dwóch lat podniósł ceny swoich usług o niecałe 10 procent. Jest to ewenement na skalę nie tylko polską ale i europejską.

Głównym czynnikiem takiej polityki jest to, że polisa ubezpieczeniowa daje poczucie bezpieczeństwa dla każdego, kto ją nabył. MediSky gwarantuje dostęp do wszystkich placówek medycznych i najlepszych specjalistów na całym świecie. Bez kolejek, bez zbędnych formalności. Można umawiać się na wizyty do lekarzy wszystkich specjalizacji, którzy posiadają prawo wykonywania zawodu oraz wystawiają rachunek lub fakturę za swoje usługi. Zakres polisy obejmuje również rehabilitantów, stomatologów (wybrane pakiety), psychologów i psychiatrów.

W MediSky wszystkie rozwiązania, standardy i wysoka jakość proponowanych usług pozostaną na najwyższym poziomie a zdrowie jako największa wartość, będzie priorytetem niepodlegającym inflacji.

Podobne wpisy