Menu Zamknij

Niemcy i Holandia – kierunki wyjazdów coraz większej liczby Polaków

Rosnące koszty życia skłaniają Polaków nie tylko do szukania dodatkowego zatrudnienia w kraju, ale też do emigracji zarobkowej – pisze „Rzeczpospolita”.

Dziennik podaje, że Niemcy i Holandia są głównymi kierunkami saksów Polaków zarówno tych już zrealizowanych, jak i tych planowanych.

„Plany wyjazdu ma coraz więcej osób. Widać to w udostępnionych 'Rzeczpospolitej’ statystykach portalu Olx Praca, gdzie w pierwszym kwartale tego roku kandydaci do pracy za granicą wysłali prawie 700 tys. aplikacji, aż o 90 proc. więcej niż rok wcześniej” – czytamy w dzienniku.
O widocznym w tym roku wzroście liczby zgłoszeń na oferty pracy za granicą mówią też dziennikowi przedstawiciele agencji zatrudnienia. Paulina Piskor, prezeska firmy Contrain, w rozmowie z gazetą zauważa, że nie dość, że chętnych jest o 37 proc. więcej niż rok wcześniej, to „często zgłaszają się do nas pary lub całe grupy znajomych, które chciałyby poprawić swoją sytuację finansową”.

Bywa, że biorą urlop w Polsce po to, by skorzystać z pracy sezonowej i szybciej uskładać na kupno auta, spłatę kredytu czy wyprawienie wesela – dodaje.

Głównym powodem wyjazdów są wyższe zarobki. Cytowany przez „Rz” analityk portalu Olx Konrad Grygo wskazuje, że ponad połowa tegorocznych aplikacji dotyczy Niemiec, co jest też zasługą dużej liczby ogłoszeń o pracy za Odrą. – Stanowią one niemal 60 procent zagranicznych ofert na Olx – podkreślił.

Jako motywację pracy za zachodnią granicą wskazywana jest głównie wyższa płaca, np. w Niemczech stawka minimalna za godzinę wynosi 12 euro (ok. 55 zł), a w Holandii 12,4 euro

Podobne wpisy