Kiedy ostatni raz sprawdziłeś, co słychać u twojego szefa? Istnieje prawdopodobieństwo, że jest w jeszcze gorszej sytuacji niż ty. Tak przynajmniej wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Slacka.
Twój menedżer może być jeszcze bardziej wypalony niż ty, jak wynika z nowego badania firmy Slack, aż 43 proc. badanych menedżerów średniego szczebla zgłosiło wypalenie, to więcej niż jakakolwiek inna grupa pracowników
Menedżerowie są sfrustrowani koniecznością egzekwowania nakazów powrotu do pracy stacjonarnej — powiedzili Bloombergowi eksperci od pracy
Menedżerowie środkowego szczebla zarządzania w firmie są narażeni na większe ryzyko wypalenia niż jakakolwiek inna grupa pracowników — wynika z nowej ankiety Future Forum przeprowadzonej przez Slack wśród ponad 10 tys. pracowników biurowych.
Wśród badanych menedżerów średniego szczebla 43 proc. stwierdziło, że doświadcza wypalenia w wyniku chronicznego stresu w miejscu pracy. Pracownicy, którzy nie mają pod sobą żadnych pracowników, zgłosili drugi najwyższy odsetek — 40 proc., następnie kierownicy wyższego szczebla — 37 proc., oraz kadra kierownicza — 32 proc.
Menedżerowie, którzy wpadli w lukę pomiędzy pracownikami szczebla podstawowego a kierownictwem, uzyskali również najniższe wyniki w zakresie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, oraz odnotowali najwyższy poziom stresu i niepokoju.
Wypalenie pracowników zagraża wynikom finansowym
Wypalenie jest złe nie tylko dla pracowników, ale także dla wyników finansowych, jak wynika z ankiety. Powoduje spadek wydajności o 32 proc. i spadek zdolności koncentracji o 60 proc.
Według Future Forum, częścią przyczyny, dla której dyrektorzy firm zmagają się z tym problemem, jest fakt, że “kadra kierownicza i liderzy zespołów stają przed nowymi wyzwaniami spowodowanymi zmieniającymi się oczekiwaniami i normami w miejscu pracy”.
Na przykład, egzekwowanie inicjatyw związanych z powrotem do pracy stacjonarnej często spada na barki menedżerów niższego szczebla, co stawia ich na pozycji “tego złego”, nawet jeśli oni sami nie zgadzają się z nakazami, jak donosi czwartkowy Bloomberg.
Kierownicy myślą, że to co dobre dla nich, jest dobre dla wszystkich
Istnieje również problem zarządzania personelem w hybrydowym lub wirtualnym środowisku pracy, ponieważ kierownicy starają się dostosować do nowej normy, poinformowała Sheela Subramanian, współzałożycielka Future Forum.
— Często słyszę, jak kierownicy mówią, że praca poza biurem utrudnia kontakty i współpracę oraz odbija się na kulturze firmy, a około 25 proc. badanych menedżerów w naszym badaniu wymieniło tę kwestię jako główny problem — powiedziała Subramanian.
— To może być jednak kwestia wiary przedstawicieli kadry kierowniczej, że to, co sprawdzało się w ich przypadku w przeszłości, najlepiej sprawdzi się dla wszystkich. Dane jednak pokazują, że kadry kierownicze i te, które nie pełnią funkcji wykonawczych, mają bardzo odmienne doświadczenia.