Menu Zamknij

Inflacja dotyka również rynek leków

Leki w aptekach są coraz droższe. Niektóre o kilkanaście i kilkadziesiąt złotych. – Najbardziej podrożały dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, leki łagodzące objawy infekcji i preparaty stosowane w problemach z wątrobą. Stosunkowo mniej drożeją leki na receptę – informuje GdziePoLek.

Najbardziej rosną ceny leków nierefundowanych

Dane serwisu GdziePoLek.pl wskazują, że ceny w aptekach rosną coraz szybciej. Pierwszy raport o cenach 100 najbardziej rotujących, nierefundowanych produktów opublikowano w lipcu.

Do porównania tempa wzrostu w lipcu i październiku użyto średniej ważonej, która większe znaczenie z listy top 100 przypisuje produktom o większej wartości sprzedaży. Gdyby użyć prostej średniej arytmetycznej, wzrost cen byłby większy – z 7,8 proc. na 8,8 proc. w październiku.

Wynika to z wolniejszego wzrostu cen nierefundowanych leków na receptę. Przeciętna cena najbardziej rotujących leków na receptę jest niemal 3-krotnie wyższa niż pozostałych produktów, a więc wartościowo więcej “ważą” w zestawieniu.

Wśród analizowanych produktów znalazły się łącznie 23 leki na receptę, a ich średni ważony roczny wzrost cen 4,7 proc. wobec 5,4 proc. w lipcu.

– Średni ważony wzrost cen dla wszystkich 77 produktów bez recepty (leków OTC, wyrobów medycznych, suplementów diety i kosmetyków) znajdujących się wśród 100 najbardziej rotujących produktów osiągnął natomiast 9,7 proc., czyli był o 1,3 pkt. proc. wyższy niż 3 miesiące temu – informuje GdziePoLek.

Znacząco, bo aż o 44 procent, wzrosła w porównaniu z poprzednim raportem liczba preparatów, które podrożały o ponad 10 procent – liczba takich produktów wzrosła z 27 do 39 w aktualnym raporcie.

Jak wyniki wypadają w porównaniu do danych Głównego Urzędu Statystycznego? Inflacja wyniosła we wrześniu 17,2 proc., osiągając najwyższy poziom od ponad 25 lat.

Co jednak zaskakujące – informuje GdziePoLek.pl – według metodyki stosowanej przez GUS, w ostatnim miesiącu obliczono mniejszą dynamikę wzrostu cen wyrobów farmaceutycznych – 3,4 proc. – niż w czerwcu, gdy ta kategoria produktów podrożała wg GUS o 3,7

Leki coraz droższe… ale zaczyna ich też brakować

A jakby było mało problemów z cenami medykamentów to dodatkowo apteki mają problem z ich dostępnością aż 34 pozycje na liście leków zniknęły z aptek w październiku 2022. Zestawienie przygotował portal GdziePoLek. To m.in. antybiotyki, tabletki stosowane przy hormonalnej terapii zastępczej, lek przeciwmigrenowy czy lek stosowany przy osteoporozie.

Podobne wpisy