Menu Zamknij

EKUZ – wady i zalety

Zagraniczne wyjazdy wiążą się ze sporym ryzykiem. Co zrobimy, jeżeli podczas pobytu w obcym kraju będziemy mieć wypadek lub zachorujemy? Aby tego uniknąć, warto skorzystać z odpowiedniego ubezpieczenia. Sprawdzamy, kiedy wystarczy ochrona zapewniana przez EKUZ, a kiedy warto zakupić dodatkową polisę.

Co to jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest dokumentem, na podstawie którego obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej i krajów zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA) podczas pobytu za granicą mogą korzystać z podstawowych świadczeń medycznych. Obowiązują ich przy tym takie same zasady jak obywateli danego państwa. 

Jak działa EKUZ?

EKUZ zapewnia tylko częściowe ubezpieczenie kosztów leczenia, nie upoważniając do korzystania z żadnych usług dodatkowych. Koszty transportu medycznego, NNW, OC w życiu prywatnym i Assistance to obecnie standardowe formy ochrony, które zwiększają komfort zagranicznych wyjazdów.

Karta nie zwalnia z kosztów organizacji akcji ratowniczych (np. w górach, na morzu lub na jeziorze), które zwykle bywają bardzo wysokie (ok. kilkudziesięciu tys. EUR – szczególnie w przypadku wykorzystania helikoptera).

Zalety ubezpieczenia EKUZ za granicą

Jeżeli posiadamy EKUZ, w przypadku choroby lub wypadku w obcym kraju będziemy mieli prawo do bezpłatnego skorzystania z profesjonalnej pomocy. W przeciwieństwie do większości polis komercyjnych, karta nie zwalnia jednak z kosztów medycznych bezpośrednio, lecz upoważnia do zwrotu przeznaczonych na nie środków po powrocie do kraju.

Głównymi zaletami, jakie gwarantuje EKUZ, są:

  • szybkie i bezpłatne wyrobienie karty – do wyboru mamy różne możliwości dostarczenia wniosku, więc każdy może wybrać najwygodniejszą formę dla siebie, np. za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub bezpośrednio w oddziale NFZ;
  • darmowy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej w nagłych przypadkach;
  • karta może być ważna nawet przez kilka lat (jeśli spełniamy określone warunki);
  • brak górnych limitów kosztów leczenia – ubezpieczenie NFZ nie jest ograniczone do jakiegokolwiek stopnia;
  • zapewnienie ochrony bez zależności od przyczyny wystąpienia nagłej sytuacji.

Wady posiadania wyłącznie karty EKUZ

Karta sprawdza się przede wszystkim w przypadku nagłych wypadków, chorób i urazów. Jeżeli nasze dolegliwości nie stanowią zagrożenia dla życia i mogą zostać wyleczone po powrocie do kraju, EKUZ nie umożliwi nam bezpłatnej pomocy.

W wielu miejscach (szczególnie w kurortach) dostęp do państwowych placówek medycznych jest utrudniony lub nie są one najlepiej wyposażone (brakuje w nich specjalistów i leków). Chcąc uzyskać profesjonalną pomoc, musimy zwracać się do prywatnych placówek medycznych, które wymagają za swoje usługi wysokich opłat. Za wizytę u lekarza w Europie zapłacimy średnio ok. 30-80 EUR, a za tygodniową hospitalizację 1000-2000 EUR.

Zatem Karta EKUZ ma ograniczony zakres ochrony. Podsumowując jej wady, należy wymienić przede wszytski,:

  • stanowienie ochrony jedynie w wybranej części świata – działa na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej oraz zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA);
  • zakres ubezpieczenia NFZ nie obejmuje placówek prywatnych – darmową pomoc medyczną uzyskamy wyłącznie w miejscach, które mają podpisaną umową z państwowym funduszem zdrowia;
  • brak pokrycia kosztów związanych z transportem medycznym do kraju, kiedy jest to niezbędne;
  • możliwość obciążenia kosztami – turyści posiadający EKUZ wciąż będą zmuszeni zapłacić część kwoty leczenia, które nie jest całkowicie refundowane, podobnie jak wszyscy obywatele danego państwa.

Dlatego jeśli zależy nam na szerszej ochronie, warto postawić na polisę zdrowotną. Posiada ona znacznie większy zakres działania, dzięki czemu będziemy czuć się bezpieczniej nawet w odległym zakątku świata.

Podobne wpisy