Menu Zamknij

Jak diagnozuje się i leczy raka prostaty?


Rak prostaty (inaczej: nowotwór gruczołu krokowego/nowotwór stercza) jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u mężczyzn. W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost zachorowań, zwłaszcza wśród mieszkańców krajów rozwiniętych. Na szczęście wykryty odpowiednio wcześnie rak prostaty może zostać w pełni wyleczony – współczesna medycyna dysponuje skutecznymi metodami diagnostyki i terapii tej choroby. Najistotniejszy w przypadku nowotworu prostaty jest jednak czas reakcji. Jakie objawy może wywoływać rak prostaty i jak się go diagnozuje, a potem leczy?

Rak prostaty – objawy, na które należy zwrócić uwagę
Nowotwór stercza początkowo może nie dawać specyficznych objawów. W pierwszych fazach rozwoju bywa mylony z innymi schorzeniami, które manifestują się w podobny sposób. Objawy raka stercza zwykle przypominają symptomy łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Należą do nich: częste oddawanie moczu, konieczność pilnego oddania moczu, wrażenie niepełnego wypróżnienia po oddaniu moczu, niewielki strumień moczu w czasie mikcji. Tego typu kłopoty powinny skłonić mężczyznę do konsultacji z urologiem, który na podstawie wywiadu i badań będzie mógł wykluczyć lub potwierdzić, czy ich przyczyną jest rak prostaty, czy inne schorzenie. Wspomniane symptomy są szczególnie niepokojące u mężczyzn po 50. roku życia, bo to właśnie grupa panów jest najbardziej zagrożona nowotworem stercza. Zaawansowany rak prostaty często objawia się krwiomoczem, nawracającymi infekcjami dróg moczowych, bólem podbrzusza, obrzękami kończyn dolnych, bólami kostnymi – te ostatnie mogą świadczyć także o przerzutach nowotworu stercza. Chociaż warto podkreślić, że nie każdy przerost gruczołu krokowego to rak prostaty, należy zachować czujność i zaufać możliwościom, jakie oferują dostępne dziś badania diagnostyczne.

W jaki sposób diagnozuje się raka prostaty?
Raka prostaty diagnozuje się m.in. poprzez badanie poziomu antygenu specyficznego dla prostaty – PSA. Ponieważ jednak nie zawsze daje ono precyzyjną odpowiedź, czy u pacjenta rozwija się rak stercza, rozpoznanie nowotworu wymaga dodatkowych badań obrazowych. Pomocne są ultrasonografia przezbrzuszna i przezodbytnicza, tomografia komputerowa (TK) oraz multiparametryczne badanie rezonansem magnetycznym (mpMRI), które pozwala ocenić faktyczne zmiany gruczołu krokowego oraz ewentualny stopień ich zaawansowania, jeśli rak prostaty zostanie wykryty. Rezonans magnetyczny prostaty jest bezpieczną, nieinwazyjną i bezbolesną metodą diagnostyczną, która, co najważniejsze, dzięki swojej ogromnej dokładności pozwala rozpoznać nawet 93% nowotworów stercza i umożliwia ich wczesne wykrycie. Badanie mpMRI prostaty może ponadto być wykonane u większości osób – przeciwskazaniem jest posiadanie metalowych ciał obcych, np. endoprotezy, rozrusznika serca, wszczepionej pompy insulinowej czy implantów wewnątrzusznych.

Jak wygląda leczenie raka prostaty?
Rak prostaty może zostać skutecznie wyleczony, a w terapii nowotworu wykorzystywane są różne metody, przy czym najlepsze rezultaty przynoszą leczenie operacyjne oraz radioterapia, zwłaszcza brachyterapia, która pozwala poddać promieniowaniu konkretny obszar, chroniąc tym samym sąsiednie tkanki i struktury. Na szczególną uwagę zasługuje tu brachyterapia z wykorzystaniem stałych implantów, , tzw. seeds (ziarna), które umieszcza się w bliskim sąsiedztwie nowotworu lub nawet w jego wnętrzu. Rak prostaty jest obecnie leczony tą metodą z sukcesami, m.in. w Stanach Zjednoczonych, w Europie Zachodniej, a także od pewnego czasu w Polsce, w wybranych placówkach Affidea. Więcej informacji na temat tej metody leczenia raka stercza zawiera nasz artykuł poświęcony brachyterapii z zastosowaniem stałych implantów. Serdecznie zapraszamy do jego lektury.

*Artykuł powstał przy współpracy z Affidea Polska

Podobne wpisy