Menu Zamknij

Praca w biurze niszczy zdrowie. Na wiele sposobów

Nowoczesne biuro wydaje się dość bezpiecznym miejscem pracy, o ile tylko nie myje się okien wieżowca, wisząc na wysokości 44. piętra. Jednak nie do końca tak jest. Pracując w biurze, każdego dnia wystawia się swoje zdrowie na spore ryzyko.

Meble biurowe FOCUS

Siedzący tryb pracy odbiera Ci lata życia

Spędzanie całych dni w pozycji siedzącej jest szkodliwe dla ciała. Bóle tym spowodowane to najmniejszy problem. Zbyt dużo siedzenia to krótsze życie. Choroby, do których prowadzi to: zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego, nadwaga, cukrzyca, rak, choroby serca i wiele innych. Nie ustrzegą cię przed nimi nawet regularne ćwiczenia.

Jeśli twoja praca wymaga od ciebie spędzania długich godzin na krześle, powinieneś postarać się co godzinę poświęcić kilka minut, by np. pochodzić po biurze czy wyjść na krótki spacer przed budynek.

Garbienie się na krześle powoduje bóle pleców i głowy

Przyjrzyj się, w jakiej pozycji teraz siedzisz. Garbisz się czy jesteś wyprostowany? Eksperci z USA twierdzą, że gdy garbimy się lub pochylamy, nasze mięśnie i więzadła napinają się, by utrzymać równowagę. Prowadzi to do bólu pleców i głowy, a także innych problemów.

Kiedy naprawdę się wysypiasz? Naukowcy wyjaśniają, jaki jest dobry sen
Opierając się na opiniach ekspertów z kliniki w Cleveland, radzimy, by wypracować najbardziej sprzyjającą Twojemu zdrowiu pozycję przy biurku. Jak to zrobić? Najpierw usiądź na brzegu swojego krzesła, nie dotykając plecami oparcia. Pozwól swojemu ciału się zgarbić. Następnie spróbuj się wyprostować, wypychając pośladki najmocniej, jak możesz. Utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund. Po chwili rozluźnij się nieco, ale pozwól sobie tylko na lekkie zgięcie pleców.

Biurko z bieżnią może robić Ci krzywdę

Biurka wyposażone w bieżnie miały pomagać pracownikom biurowym w walce z otyłością i chorobami serca. Przez chwilę były bardzo popularne, szczególnie w USA. Jednak już w 2013 r. Wall Street Journal ogłosił, że pracownikom często zdarzają się upadki, podczas korzystania z tego typu biurek.

Ponadto praca przy biurku z bieżnią negatywnie wpływa na produktywność. Badanie z 2015 r. dowodzi, że ich użytkownicy mają ograniczone zdolności poznawcze i podczas pracy popełniają więcej literówek.

Długie dojazdy do pracy powodują problemy ze snem, zwiększają cholesterol i podnoszą ryzyko depresji

Amerykańscy naukowcy informują, że jeśli twoja codzienna droga do pracy to trasa do przebycia dłuższa niż 16 km, jesteś narażony na podwyższony poziom cukru i cholesterolu. Powoduje też stany lękowe i zwiększa ryzyko depresji.

Jednak publiczny transport to też nie plaża. Wedle danych z brytyjskiego urzędu statystycznego, osoby, które codziennie podróżują autobusem dłużej niż pół godziny, odczuwają mniejszą satysfakcję z życia. Zgubne skutki długich podróży do pracy nie omijają nawet rowerzystów.

Co więcej, z badań wynika, że większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo podróżowanie do i z pracy nas unieszczęśliwia. To kwestia, którą warto rozważyć przed przyjęciem kolejnej oferty pracy.

Spotkania motywacyjne są przygnębiające

Maria Konnikova z New Yorkera sprawdziła, jakie są efekty wymuszania na pracownikach podtrzymywania optymizmu w pracy. Okazało się, że nie są najlepsze.

Jeden z psychologów korporacyjnych powiedział jej, że kiedy pracodawcy na siłę próbują uszczęśliwiać swoich pracowników hasłami motywacyjnymi, ludzie odbierają te starania jako fałszywe i skutek jest dokładnie odwrotny. Zamiast grupy optymistów, mają negatywnie nastawionych pracowników.

Nieświeże powietrze powoduje choroby i obniża produktywność

Specjaliści używają terminu “Syndromu chorego budynku”, by opisać zjawisko pogorszenia stanu zdrowia oraz samopoczucia pracowników wskutek przebywania w danym biurowcu.

Istnieją badania, które potwierdzają, że osoby pracujące w tzw. “zielonych” budynkach – z lepszą wentylacją i mniejszą obniżoną emisją CO2 – otrzymują wyższe wyniki w testach kognitywnych niż pracownicy tradycyjnych biurowców.

Więcej niż 55 godzin pracy w tygodniu zwiększa ryzyko zawału

Na jednym z londyńskich uniwersytetów w 2015 r. przeprowadzono badanie, które pokazało, że osoby pracujące ponad 55 godzin w tygodniu mają ryzyko zawału zwiększone o 33 proc.

Ponadto udowodniono, że wielogodzinna praca wcale nie daje większych efektów. Badacze twierdzą, że pracując po 60 godzin tygodniowo przez 3 kolejne tygodnie, zaczynamy wolniej wykonywać swoje zadania.

Podwładny złego szefa może mieć problemy z sercem

Washington Post zacytował jedno ze szwedzkich badań, z którego wynika, że chroniczny stres spowodowany przez toksyczną relację z szefem może doprowadzić do chorób serca. Im dłużej trwa taka sytuacja, tym większe problemy zdrowotne może mieć pracownik.

To dopiero początek. Inne badanie pokazuje, że praca ze złym szefem może doprowadzić do depresji, zaburzeń snu, problemów z ciśnieniem oraz nadwagi.

Pracujący w dziwnych godzinach przybierają na wadze i mają wyższy poziom hormonu stresu

Osoby, które pracują głównie wieczorami, m.in. programiści, stanowią grupę o podwyższonym ryzyku występowania cukrzycy typu II, nowotworów i chorób serca.

Naukowcy z Harvardu w 2009 r. odkryli, że osoby, które wstają późno, mają obniżony poziom leptyny, hormonu odpowiedzialnego za hamowanie apetytu oraz podwyższony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Ciągłe wpatrywanie się w monitor niszczy wzrok

Syndrom widzenia komputerowego objawia się m.in. podrażnioną okolicą oczu. Aby uniknąć jego wystąpienia, należy stosować regułę 20-20-20. Polega ona na tym, że po każdych 20 minutach wpatrywania się w komputer, robimy sobie 20 sekund przerwy, podczas której patrzymy się w dal.

Kevin Loria, reporter amerykańskiego Business Insidera, tłumaczy: “Twoje oczy mają mięśnie, które pozwalają im skupiać się na danym obiekcie. Jeżeli wpatrujemy się w jeden obiekt, w tym wypadku komputer, przez bardzo długi czas, a po wielu godzinach nagle przeniesiemy wzrok na coś innego, mięśnie oka będą nadwyrężone.

Brak odpowiedniej ilości światła słonecznego utrudnia zasypianie i obniża koncentrację

Sztuczne światło nie tylko sprawia, że Twoja skóra przybiera nieładny, zielonkawy kolor, lecz także oszukuje Twój wewnętrzny zegar, sprawiając, że czujesz się senny i osłabiony.

Jeden z amerykańskich dzienników przeprowadził badanie, które pokazało, że pracownicy, którzy nie mieli kontaktu z naturalnym światłem, spali w nocy o 46 minut mniej niż Ci, którzy mieli w pokojach okna. Ponadto jakość snu tych pierwszych była o wiele niższa.

Nuda może doprowadzić Cię do zawału

To żadna metafora, naprawdę można zanudzić się na śmierć. Londyńscy naukowcy przekonują, że osoby, które narzekają na nudę, umierają młodziej. Najczęstszymi przyczynami śmierci osób, które dużo się nudzą, są choroby i zawały serca.

Biura i klawiatury komputerów to siedliska bakterii

Jeśli biura nie są odpowiednio sprzątane, stają się wymarzonym miejscem do rozwoju groźnych bakterii.

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie obserwowali poczynania szczepu wirusa (nieatakującego ludzi), który zagnieździł się w pewnym budynku biurowym. Dziennikarz z The Wall Street Jorunal, który przyglądał się badaniu, napisał:

“Przez zaledwie dwie godziny wirus zdążył opanować całą część wypoczynkową biura – ekspres do kawy, przyciski na mikrofalówce, rączkę lodówki. Bardzo szybko zaczął przemieszczać się do łazienek, kolejnych pomieszczeń i salek konferencyjnych. Tam naukowcy zaobserwowali, że w szybkim tempie pokrył telefony, biurka i komputery. Po czterech godzinach wirus był na 50 proc. powierzchni i ciałach połowy pracowników biura”.

Naukowcy uczulają, że żele antybakteryjne nie są do końca skuteczne, a nawet mogą być szkodliwe, bo niszczą też dobre bakterie.

Open space jest modny, lecz także szkodliwy

W większości biur wprowadza się open space, który służy integracji i komunikacji, ale jednocześnie sprzyja przenoszeniu chorób.

Badania potwierdzają, że ludzie, którzy pracują w biurze typu open space, biorą więcej zwolnień chorobowych niż pracujący w zamkniętych pomieszczeniach.

Wysokie szpilki mogą sprawić, że kobieta czuje się atrakcyjna i pewna siebie. Niestety szkodzi też jej ciału na wiele różnych sposobów.

Między 2005 a 2009 r. o 75 proc. wzrosła liczba kobiet, które zwracały się do lekarzy z kontuzjami stóp – podaje AAOS.

Na stronie Health.com wypowiedział się jeden z amerykańskich chirurgów, który ostrzegł kobiety, że noszenie szpilek powoduje skurcze mięśni, skrzywienie kręgosłupa oraz migreny.

Podobne wpisy