Menu Zamknij

Nowy rekord Polaków: wydajemy miliardy na prywatne leczenie

Choć Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia bezpłatną opiekę medyczną, to jednak kolejki do specjalistów są w stanie odstraszyć niejednego pacjenta. W przypadku poszczególnych chorób ważny jest czas, stąd coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z prywatnego leczenia. Okazuje się, że Polacy wydają krocie, a z każdym rokiem padają coraz większe sumy.

Wydatki na ochronę zdrowia na przestrzeni ostatnich lat nieustannie wzrastają. Już w grudniu 2022 roku rząd zapowiedział, że budżet na bieżący rok zostanie zwiększony z 77 do 165 mld złotych. Niestety mimo to Polacy decydują się na korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Dane Głównego Urzędu Statystycznego ukazują spory wzrost poniesionych wydatków.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanych pod koniec lipca wynika, że z każdym rokiem ponosimy coraz większe koszty leczenia. Dotyczy to zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego.

W 2020 roku koszty leczenia były następujące:

  • suma publicznych wydatków wyniosła 109 752,7 mln zł,
  • wydatki prywatne sięgały kwoty równej 42 120,8 mln zł.

W 2021 roku sytuacja wyglądała następująco:

  • wydatki ze środków publicznych 122 767,2 mln zł,
  • wydatki w sektorze prywatnym 46 651,3 mln zł.

Natomiast w 2022 roku dane GUS pokazują kolejny wzrost:

  • wydatki ze środków publicznych 153 955,9 mln zł,
  • wydatki w sektorze prywatnym 51 603,2 mln zł.

Wydatki bieżące na ochronę zdrowia i ich udział w PKB

Autor: Fot. Główny Urząd Statystyczny

Z analizy wynika, że z prywatnych portfeli zniknęło o pięć miliardów złotych więcej niż dotychczas. Po raz pierwszy padła zawrotna suma przekraczająca 50 mld złotych jaką wydaliśmy z domowego budżetu na poprawę stanu zdrowia.

Zdaniem GUS takie dane są spowodowane ogólnym wzrostem wydatków gospodarstw domowych, które w porównaniu do 2021 roku były wyższe o 3,3 mld złotych, czyli niespełna 10 procent. Warto jednak podkreślić, iż w przypadku danych za 2022 rok, są to wartości szacunkowe, a na ostateczne podsumowanie musimy jeszcze poczekać. Wynika to z metodologii Narodowego Rachunku Zdrowia.

Ile płacimy za realizację recept? Zawrotna suma w 2022 roku

Z odrębnych danych GUS wynika, że Polacy wydają również coraz większe sumy na wykupienie leków. Analizując informacje zebrane i udostępnione przez Ministerstwo Zdrowia, można zauważyć istotną zależność. W 2022 roku na każdego obywatela przypada kwota równa 352 zł.

Jest to suma, którą przeznaczył statystyczny Polak na wykupienie leków z własnych środków finansowych. Refundacja w tym czasie wynosiła 227 złotych. Ogółem wartość wyniosła 579,00 zł, czyli o 61,00 zł więcej niż w 2021 r.

Autor: Fot. Główny Urząd Statystyczny

Wartość sprzedaży leków na receptę w przeliczeniu na 1 mieszkańca województwa w 2022 r

Okazuje się również, że sytuacja wygląda dość rozbieżnie w kontekście poszczególnych województw. Najwięcej z domowego budżetu na leki przeznaczyli mieszkańcy Łódzkiego, aż 393,00 zł złotych w przeliczeniu na osobę. Natomiast najmniej wydali Polacy z Podkarpacia 301,00 zł.

Ministerstwo Zdrowia zwraca również uwagę na rodzaj chorób z jakimi najczęściej mierzą się rodacy. Na pierwszym miejscu są schorzenia układu sercowo-naczyniowego i to właśnie na ich leczenie wydajemy coraz większe sumy. Na drugim miejscu są problemy w układzie pokarmowym i metabolizmie, podium zamyka ośrodkowy układ nerwowy.

Podobne wpisy