Menu Zamknij

Jak przetrwać upały? Praktyczne sposoby na zachowanie się w upalne dni.

Kiedy wysoka temperatura staje się nie do zniesienia, warto zastosować rozwiązania, które pomogą przetrwać najgorętsze dni. Sprawdź, jak zachowywać się w czasie upałów.

Choć lato jest dla wielu osób ulubionym okresem w roku i wymarzonym czasem do wypoczynku, jednocześnie może nieść za sobą niebezpieczeństwo przegrzania czy udaru słonecznego. Ze względu na to, że nie wszyscy mogą cieszyć się spędzeniem upalnych dni nad jeziorem czy morzem, a latem temperatury w mieście osiągają rekordowe wartości, warto odpowiednio postępować, aby uniknąć przegrzania i innych dolegliwości związanych z wysokimi temperaturami.

Nawodnienie jest podstawą
Podstawowym sposobem na schłodzenie organizmu, jest pocenie się. Podczas upałów pocimy się dużo więcej niż zazwyczaj, w związku z czym niezwykle istotne jest, aby regularnie uzupełniać ilość wody w naszym organizmie. Podczas gdy w pozostałe pory roku wystarcza nam 1,5-2 litr? napojów, latem powinniśmy wypijać ich nawet o litr więcej. Podczas upalnych dni należy postawić też na soki owocowe, które są najbardziej pożyteczne, bo zawierają elektrolity. Warty polecenia jest sok pomidorowy, zawierający duże ilości potasu – w czasie upałów wypłukuje się z organizmu. W gorące dni wskazana jest również rezygnacja z alkoholu, który może spowodować nagłe obniżenie ciśnienia, co skutkuje omdleniami i zasłabnięciem. Należy odstawić również napoje z kofeiną – kawę, czy colę.


Rozsądna dieta
Najlepszą dietą na upały jest dieta śródziemnomorska, której podstawą są warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz jogurty. Nie można zapominać o obiadach, ale należy dostosować je do pogody. Warto jeść chłodne, lekko solone potrawy oraz owoce i warzywa o wysokiej zawartości potasu – pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew.

Chłodzenie i ochrona przed słońcem
Podczas upałów bardzo istotne jest także schłodzenie mieszkania. Warto zainwestować w sprzęty takie jak wiatraki czy klimatyzatory, dzięki którym temperatura wewnątrz nie będzie podnosić się zbyt szybko. Można skorzystać jednak także ze starszych sposobów, jak rozwieszenie na oknie zmoczonego w zimnej wodzie koca lub prześcieradła. W nagrzanym pomieszczeniu można porozstawiać także naczynia o dużej powierzchni wypełnione wodą, gdyż parowanie schładza powietrze. Codziennie wieczorem i w nocy należy przewietrzyć mieszkanie, a w dzień zasłaniać najbardziej nasłonecznione okna. Należy pamiętać też o tym, aby wychodząc na słońce odpowiednio zabezpieczyć się przed szkodliwym promieniowaniem. Używanie kremów z filtrem SPF ochroni nas przed promieniami, które mogą wywołać poparzenia słoneczne, a nawet nowotwory skóry. Trzeba pamiętać także o nakryciach głowy, czy parasolach, które stworzą cień. Warto często brać chłodne kąpiele lub prysznice, aby schłodzić organizm oraz ubierać się w przewiewne, jasne stroje.

Najgorętsze kraje świata
Najwyższą w historii pomiarów temperaturę przy gruncie zanotowano na Pustyni Lut w Iranie. Było to 70,7 st. Celsjusza. Najwyższa temperatura powietrza – 56,7 st. Celsjusza — wystąpiła w natomiast kalifornijskiej Dolinie Śmierci. Są to jednak dane jedynie z miejsc, w których znajdują się punkty pomiarowe, co oznacza, że na Ziemi mogą być miejsca, w których bywało jeszcze goręcej.

Rekordowe temperatury nie padają codziennie, jednak są kraje, w których przez większą część roku panują upały, a temperatura często przekracza 40, a niekiedy nawet 50 st. Celsjusza. Żyjący tam ludzie są bardziej odporni na skwar, a także doskonale znają sposoby, które pozwalają im go przetrwać.

Wśród krajów, w których jest najgoręcej, wyróżnia przede wszystkim te, które znajdują się w pustynnych miejscach strefy klimatów zwrotnikowych oraz kraje strefy równikowej. Zalicza się do nich m.in.: Iran, Katar, Botswanę, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chiny, Bahrajn, Australię, Indie, Malezję, Jamajkę, Etiopię, Indonezję, Tunezję, Mali, Libię i Stany Zjednoczone. Jak radzą sobie podczas upałów ich mieszkańcy?

Bliskowschodni sposób na upały
Choć najczęściej w czasie upałów pijemy zimne napoje lub jemy lody i nawet nie myślimy o tym, by raczyć się herbatą, to okazuje się, że właśnie ona może schłodzić nas lepiej niż lodowate płyny. W krajach Bliskiego Wschodu, gdzie najczęściej jest bardzo gorąco i sucho, ludzie piją dużo gorącej herbaty po to, by podczas upałów poczuć termiczną ulgę.

Dlaczego gorący napój chłodzi lepiej niż zimny? Gdy wypijamy ciepły płyn, nasz organizm zaczyna się pocić. Parujący z naszego ciała pot chłodzi je, dzięki czemu czujemy się lepiej. Trzeba jednak pamiętać, że działa to najlepiej, gdy pot może swobodnie parować z naszej skóry, czyli w miejscach o niskiej wilgotności oraz wówczas, gdy jego krople nie wnikają w przylegające do ciała ubranie.

Zwalczaj ogień ogniem – skwar na Dalekim Wschodzie
W Korei krąży pewne dotyczące upałów powiedzenie: „Zwalczaj ogień ogniem”. Mieszkańcy tego kraju traktują je bardzo poważnie, jedząc podczas spiekoty gorącą zupę o nazwie Samgyetang. Jej głównymi składnikami, prócz kurczęcia, są żeń-szeń i czosnek, które zwiększają przepływ krwi w organizmie, co zwiększa także chłodzenie. Oprócz tego mechanizm działania Samgyetang jest podobny do tego, związanego z herbatą. Koreańczycy wierzą, że spożycie gorącej zupy w upalny dzień pozwala zharmonizować się wewnętrznie z otoczeniem.

Podobne wpisy