Leczenie na NFZ wymaga dużo zdrowia, a kolejki do lekarzy – cierpliwości. Niedogodności związane z publiczną służbą zdrowia sprawiają, że coraz większą popularnością cieszy się prywatna opieka medyczna. Musimy ją tylko dobrze wybrać. Polisa zdrowotna czy abonament medyczny? Czym się różnią i jakie są między nimi podobieństwa? Sprawdzamy, co i w jakich sytuacjach zda egzamin!
Abonament medyczny
Abonament jest oferowany przez sieci prywatnych placówek medycznych. Stanowi usługę świadczenia opieki zdrowotnej, opłacaną na zasadzie ryczałtu, z koniecznością poniesienia ewentualnych dodatkowych kosztów, po przekroczeniu określonych limitów. Abonamenty są zwykle wykupywane przez pracodawcę dla pracowników, stanowiąc formę dodatkowego świadczenia pozapłacowego. Z abonamentu medycznego można korzystać jedynie w tej sieci placówek, w której abonament został wykupiony. Zatem jest to wybór niezwykle ograniczony. Ważna jest też kwestia skierowania. Istotną różnicą między abonamentem a polisą jest kwestia związana z realizacją skierowań na specjalistyczne badania. Wybór abonamentu wiąże się z tym, że badania można odbyć wyłącznie na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza przyjmującego w placówce, w której mamy wykupiony abonament. Natomiast w przypadku polisy, ubezpieczony może wykonać badania na podstawie każdego okazanego skierowania, nawet od lekarza prywatnego czy państwowego. W przeciwieństwie do abonamentów medycznych, zwykle zawieranych na krótki okres czasu lub na okres pracy u danego pracodawcy, ubezpieczenia mogą pełnić swoją funkcję długookresowo. Ubezpieczenie nie może, co do zasady, zostać wypowiedziane przez ubezpieczyciela. Daje, tym samym, gwarancję trwałości i ochrony w długim okresie czasu.
Koszty abonamentów
Czasy tanich abonamentów medycznych przeszły do historii. Zapowiadane podwyżki cen pakietów o których była mowa na połowie roku, właśnie weszły w życie. Ich skala jest gigantyczna, na tyle, że klienci będą musieli zastanowić się jak kompleksowo zadbać o własne zdrowie. Według GUS, już w połowie roku, prywatne usługi zdrowotne (w tym także ceny wyrobów farmaceutycznych, urządzeń i sprzętu terapeutycznego) były przeciętnie droższe o 7,2 proc. niż rok wcześniej i o 6 proc. – liczone od stycznia. Tylko od początku roku podstawowe koszty działalności w Lux-Med wzrosły w placówkach o 15 proc.- głównie przez wzrost kosztów pracy personelu medycznego. – Od początku roku podnosimy wynagrodzenia, a koszty zwiększą się jeszcze mocniej od lipca, gdy wejdą w życie regulacje podnoszące zarobki personelu klinicznego w sektorze publicznym i prywatnym. Oprócz tego rosną koszty energii i sprzętu medycznego – wyjaśniła Anna Rulkiewicz, prezes Lux Med. Widać to w cenach ich szlagierowych abonamentów. Pakiet Kompleksowy, a także Premium – flagowe produkty Lux Med. – wzrosły w październiku o blisko 80 procent.
Polisa
Polisa zdrowotna to usługa oferowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe. W odróżnieniu od abonamentu, polega ona na pokryciu przez ubezpieczyciela kosztów usług medycznych, gdy zajdzie taka potrzeba. Przyda się ona na przykład w sytuacji, gdy ulegniemy wypadkowi. Zakres polisy zdrowotnej zależy od wariantu proponowanego przez ubezpieczyciela. Polisa może obejmować dostęp do świadczeń ambulatoryjnych (np. konsultacji lekarzy specjalistów lub badań diagnostycznych), wypłatę świadczenia o charakterze jednorazowym (z reguły na podstawie przedstawionych rachunków) w przypadku choroby albo wypadku, a także leczenie szpitalne (w tym zwrot kosztów pobytu w szpitalu). Polisa zdrowotna ma charakter indywidualny – co do zasady różnicuje ubezpieczonych ze względu na płeć czy wiek (od tego zależy również wysokość sładki).
Polisa MediSky
Co wyróżnia ubezpieczenie zdrowotne MediSky spośród standardowych pakietów zdrowotnych? Dlaczego warto zaufać Międzynarodowej Karcie Zdrowotnej? Co rozumiemy przez sformułowanie „opieka medyczna na najwyższym poziomie”?
Ubezpieczenie MediSky to przede wszystkim:
– swoboda dostępu do wszystkich prywatnych i państwowych placówek w całej Polsce – bez wyjątku,
– dostęp do lekarzy wszystkich specjalizacji,
– pełna opieka szpitalna we wszystkich publicznych i prywatnych szpitalach na terenie całego kraju,
– druga opinia medyczna,
– drogowe i lotnicze pogotowie ratunkowe,
– możliwość wykonania wszystkich badań laboratoryjnych i diagnostycznych bez dodatkowych opłat,
– leczenie nowotworów i innych chorób ciężkich,
– pełna chirurgia ambulatoryjna,
– leczenie HIV/AIDS
– koszty leków na receptę
Wybór oczywiście należy do Państwa, jednak w czasach ogromnych podwyżek, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę ale także na zakres danych rozwiązań. Na końcu może się okazać, że nieważne gdzie jesteśmy, możemy potrzebować pomocy tu i teraz. Dlatego warto wybrać taką możliwość, która będzie gwarantem zdrowia i życia.