Menu Zamknij

Psychoterapia online – oferta pomocy psychologicznej

Rzeczywistość w jakiej znaleźliśmy się od 2020 roku doprowadziła do stanu, w którym coraz więcej osób zmaga się z problemami natury psychicznej. Okres pandemii spowodował znaczny wzrost zapotrzebowania na specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego a osób potrzebujących pomocy stale przybywa. Formy pomocy jaką można otrzymać jest wiele. W grę wchodzą zarówno stacjonarne gabinety psychologiczne oraz pomoc psychiatrów, którzy świadczą swoje usługi osobom z zaburzeniami psychicznymi i dla tych, którzy zmagają się ze stanami depresyjnymi oraz pomoc psychologiczna udzielana w formie online lub teleporad.

Zmiany w okresie pandemii – rola telemedycyny

W okresie pandemii odczuliśmy wyraźną zmianę w dostępności usług medycznych. Mimo wzrostu zapotrzebowania, zamknięto wiele placówek medycznych i ograniczono możliwość bezpośredniego kontaktu ze specjalistami. Po raz pierwszy na tak szeroką skalę spotkaliśmy się z koniecznością korzystania z porad telefonicznych. Placówki medyczne dostosowywały się do obowiązujących ograniczeń i poszerzały katalog specjalistów udzielających teleporad. Tym samym rozwinęły się także metody wsparcia psychologicznego związane z wykorzystywaniem technologii do kontaktu między psychologiem a pacjentem. Psychologowie prócz telekonsultacji zaczęli coraz częściej wykorzystywać wideokonsultacje, które bardzo szybko stały się powszechnie wykorzystywaną metodą w trakcie terapii wsparcia psychicznego. Pomimo wyhamowania pandemii i powrotu do przyjmowania pacjentów w placówkach medycznych, można zauważyć, że kontakt i odbywanie terapii w formie online nadal jest popularny i wielu specjalistów ją wykorzystuje. Wideokonsultacje cieszą się dużym powodzeniem także wśród pacjentów, którzy doceniają charakter oraz formę takiej pomocy i sięgają po nią chętnie ze względu na komfort jaki kryje się za brakiem konieczności osobistej wizyty w gabinecie psychologa.

Rosnące zapotrzebowanie na pomoc psychologa

Okres pandemii zaczął pogłębiać problemy natury psychicznej u osób w każdym wieku. Był to przede wszystkim wynik tego w jakiej znaleźliśmy się sytuacji. Brak kontaktu z innymi osobami, narastające problemy w domu, kłopoty z pracą, utrata dochodów – to wszystko generowało stresowe sytuacje, co przyczyniło się do znacznego rozwoju problemów natury psychicznej. Lęki, niepewność i stany depresyjne stały się tak powszechne, że zaczęto proklamować ważność zdrowia psychicznego i możliwość uzyskania wsparcia. Uświadamianie na ogólnopolską skalę spowodowało, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z własnych problemów i stara się szukać pomocy u specjalistów, którzy będą w stanie poprowadzić ich w taki sposób, by udało się wyjść z problemów i wrócić na ścieżkę zdrowia psychicznego.

Dostęp do najlepszych specjalistów dzięki kontaktowi online

Wprowadzenie telemedycyny miało istotny wpływ na rynek usług medycznych i usług związanych z pomocą psychologiczną. Nie powinno więc nikogo zaskoczyć, że wiele osób stara się szukać dla siebie profesjonalnej pomocy właśnie online. To świetne rozwiązanie również ze względu na dostęp do wielu specjalistów, którzy są w stanie zaoferować pomoc medyczną na wysokim poziomie z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji osoby chorej. Dla osób, które mieszkają z dala od dużych miast, gdzie brakuje specjalistów, dostęp do telemedycyny a tym samym dostęp do lekarzy specjalistów z całej Polski jest dobrym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę i które warto wykorzystać także w kontekście zdrowia psychicznego.

Mimo, że o telemedycynie i jej rozwoju w okresie pandemii wyrażano różne opinie to jednak są specjalizacje, w których taka forma pomocy dobrze się sprawdza i warto ją pochwalić. Możliwość odbycia wizyty online w formie wideokonsultacji przyczyniła się do zwiększenia dostępności do specjalisty dla osób, którym dotychczas bardzo trudno było uzyskać profesjonalną pomoc psychologiczną choćby ze względu na miejsce zamieszkania. Obecnie pomoc psychologiczna w formie wideokonsultacji sprawdza się świetnie i cieszy się coraz większym powodzeniem, gdyż szukając pomocy u dobrych terapeutów nie jesteśmy już ograniczani zasięgiem terytorialnym. Serwis HomeDoctor.pl posiada w swojej ofercie cieszącą się dużym zainteresowaniem usługę telekonsultacji z psychologiem lub psychiatrą.

Artykuł powstał przy współpracy z Home Doctor

Podobne wpisy