Menu Zamknij

EKUZ a COVID

Wakacje w tym roku z pewnością będą wyglądać inaczej, niż dotąd. Wiele osób zastanawia się, czy zostać w Polsce, czy zdecydować się na wyjazd zagranicę. Jednym z kluczowych czynników jest kwestia bezpieczeństwa. Czy w razie nieprzewidzianych okoliczności – choroby lub wypadku – otrzymamy potrzebną pomoc od obciążonej pandemią służby zdrowia?

MNIEJ WNIOSKÓW O EKUZ

Polacy w tym roku mniej chętnie niż w zeszłym wnioskują o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Liczby mówią same za siebie – w 2019 w kwietniu wydano 313 tysięcy kart, podczas gdy w tym roku było to zaledwie 27 tysięcy. Podobnie w maju 2019 – karty odebrało 404 tysiące Polaków, a pandemia zdusiła tę liczbę do 33 tysięcy. Spadek to ponad 90 procent! Jednak wyciąganie wniosków o tym, że Polacy całkowicie zaprzestali zagranicznych podróży jest przedwczesne.

LECZENIE ZAGRANICĄ

Zdaniem ekspertów, spadek liczby wydawanych kart z pewnością wiąże się z rzadszymi niż dotąd podróżami, jednak jest on spowodowany również mniejszym zaufaniem do przeciążonej koronawirusem służby zdrowia. Informacje z Włoch, Grecji czy Hiszpanii, ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków, nie napawają optymizmem. Wszędzie mówi się o ogromnym wysiłku, jaki publiczna służba zdrowia włożyła w walkę z pandemią, niejednokrotnie kosztem personelu medycznego pracującego ponad siły. Tym bardziej, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego upoważnia osoby ubezpieczone do korzystania z opieki zdrowotnej w krajach UE na takich samych zasadach, na jakich korzystają z niej obywatele danego państwa. A to niejednokrotnie również oznacza kolejki i niewydolne działanie.

UBEZPIECZENIE MEDYCZNE ZAGRANICĄ

Dlatego, zamiast polegać na EKUZ, Polacy szukają innych możliwości. Takie jak polisy prywatnego ubezpieczenia medycznego, dostępne od niedawna dla klientów indywidualnych. Nazywane „obsługą medyczną VIP” dają klientom dostęp do prywatnej służby zdrowia w dowolnym kraju. Oznacza to, że klienci mogą sami wybrać szpital czy klinikę, w której chcą być leczeni. Mogą skorzystać z najlepszych, prywatnych specjalistów w każdym kraju, nie czekając w kolejkach i nie przechodząc żmudnych procedur. Daje to klientom możliwość skorzystania z najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie medycyny – niezależnie od kraju, w którym aktualnie przebywają. Dodatkowo, wszelkie koszty takich wizyt są rozliczane bezgotówkowo – wystarczy mieć przy sobie kartę płatniczą. To ostatnie rozwiązanie to nowość na rynku, dostępne jest m.in. w ofercie ubezpieczenia MediSky.

Podsumowując – wybierając się na urlop lub zagraniczny wyjazd, warto zadbać o to, by mieć pewność najlepszej obsługi i łatwego dostępu do lekarza czy szpitala. EKUZ może po prostu nie być wystarczającym rozwiązaniem, dlatego polecamy sprawdzić inne dostępne na rynku możliwości.

Podobne wpisy