Menu Zamknij

E-recepta- recepta bez wychodzenia z domu

Minęło już ponad 2 lata, jak projekt cyfryzacji polskiej opieki zdrowotnej przyniósł szereg rozwiązań opartych na dobrodziejstwach, jakie niosą za sobą nowoczesne technologie. Wszystkie miały na celu ułatwić i usprawnić pracę aptek, przychodni lekarskich czy innych placówek medycznych. Jednak to większy komfort nie tylko dla lekarzy i farmaceutów, ale przede dla samych pacjentów. Za ich sprawą, możemy dysponować szybkim wglądem w niemal całą dokumentację medyczną, dotyczącą między innymi zaleceń związanych z procesem leczenia i dawkowaniem preparatów medycznych. 

Co to jest e-recepta? 

Jednym z wspomnianych wyżej rozwiązań jest e-recepta. To elektroniczne odzwierciedlenie papierowej recepty. Od 8 stycznia 2020 r. lekarze są zobowiązani wystawiać recepty tylko i wyłącznie w takiej formie. W założeniach recepty papierowe wydawane są tylko w wyjątkowych przypadkach.

Jak to działa?

W specjalnym systemie lekarz wystawia e-receptę, my otrzymujemy czterocyfrowy kod SMS-em, e-mail z informacją o recepcie w formie PDF lub wydruk informacyjny, jeśli nie korzystamy z serwisu Internetowego Konta Pacjenta (IKP). W związku z tym, aby wykupić leki w aptece, musimy posłużyć się którymś ze wskazanych rodzajów e-recepty. 
 

Internetowe Konto Pacjenta 

Rejestracja w IKP to wiele korzyści. Wszelkie dane e-recepty są zapisane na tym portalu. Na elektronicznej karcie pacjenta znajdą się informacje związane z lekarzem, który wydał określony lek, sposobem dawkowania leku oraz jego ceny. Za pomocą systemu IKP możemy również zamówić e-receptę. Warunkiem jest uprzedni wybór przychodni i lekarza prowadzącego, do niego trafi wniosek o wystawienie e-recepty. Wszystko to odbywa się online, bez wychodzenia z domu ani telefonowania. Warto podkreślić, że aby zamówić e-receptę w taki sposób można tylko w przypadku leku zażywanego stale, na który lekarz wystawił nam już wcześniej receptę. 


Ile trwa ważność e-recepty? 

E-recepta online posiada tożsamy status, co recepta papierowa. Recepty posiadają ważność przez 365 dni, z wyjątkiem tych na antybiotyki (one są ważne tylko przez 7 dni), na leki psychotropowe i odurzające (ich ważność trwa 30 dni) oraz na preparaty immunologiczne (120 dni). Ponadto na jednorazowej e-recepcie może być przepisana maksymalnie taka dawka leku lub liczba opakowań, która wystarczyłaby na 180 dni. W przypadku produktów, których opakowania znacząco utrudniają wydobycie ilości wystarczającej na okres 180 dni i w związku z tym konieczne jest wydanie większej ilości, jest to dozwolone, ale tylko i wyłącznie do jednego opakowania więcej o najmniejszej pojemności. Natomiast jeśli dojdzie do sytuacji, w której minęło 30 dni od wystawienia e-recepty i chcemy wykupić lekarstwa, farmaceuta może odliczyć dni, które upłynęły od wystawienia dokumentu do momentu wykupienia produktów. Dostępna jest także opcja wydania jedynie części leków, kiedy pacjent chce dokupić kolejne opakowania z jednej recepty dopiero w późniejszym czasie. Na tę okoliczność farmaceuta oznaczy receptę jako zrealizowaną jedynie częściowo. 

Jakie są zalety e-recepty? 

Po pierwsze CZYTELNOŚĆ – lekarskie pismo stało się tematem wielu anegdot i żartów. Zdarzało się, że farmaceuta nie był w stanie odczytać ręcznie wypisanej recepty i nie był w stanie wydać leków klientowi. Elektroniczna recepta gwarantuje zażegnanie problemów tego rodzaju. Po drugie, DOSTĘPNOŚĆ –
e-recepta jest na wyciągnięcie ręki w każdym momencie. Nawet jeśli zgubimy informacyjny wydruk od lekarza, e-recepta nadal jest dostępna online w systemie. Kolejna zaleta, to BEZPIECZEŃSTWO – wypełnienie e-recepty na komputerze do minimum ogranicza możliwość wydania nieprawidłowego leku. Dodatkowo szczegółowe informacje o dawkowaniu czy sposobie przyjmowania leku są nieustannie dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. Należy również nie zapominać, że bezsprzecznym  walorem e-recepty jest WYGODA. Taki dokument może zostać wystawiony również po konsultacji z lekarzem, na przykład przez telefon, albo w trakcie e-wizyty. To ogranicza konieczności stawienia się pacjenta bezpośrednio w gabinecie. Dodatkowo w celu odebrania leków pacjent nie musi osobiście chodzić do apteki. Leki z e-recepty może wykupić dowolna osoba pod warunkiem, że przedstawi numer PESEL pacjenta, na którego zostały przepisane leki. To ogromne udogodnienie dla osób w podeszłym wieku, które z przyczyn zdrowotnych są mniej mobilne. 
 
 
Dzięki rozwoju usług telemedycznych e-recepta jest dostępna na polskim rynku. W HomeDoctor, który jest partnerem MediSky International,  e-receptę można uzyskać dzięki umówieniu się na telewizytę, a następnie podczas rozmowy lekarz może wystawić e-receptę. Drugim sposobem na otrzymanie e-recepty jest wypełnienie formularza dostępnego z poziomu strony https://e-receptanajuz.pl/ . Wypełniony formularz każdorazowo trafia do weryfikacji lekarskiej. KP

Podobne wpisy