Menu Zamknij

Diagnostyka obrazowa osiągnęła poziom kosmiczny

Współczesna opieka medyczna opiera się o ogromny postęp technologiczny jaki dokonał się w ostatnich latach w diagnostyce i terapii. Coraz więcej placówek medycznych przywiązuje wielką wagę dla zapewnienia pacjentom dostępu do najnowocześniejszych technologii medycznych. Szczególne znaczenie dla diagnostyki pacjentów z chorobami nowotworowymi i układu krążenia mają nowoczesne metody obrazowania, które obecnie osiągnęły poziom i możliwości do niedawna oglądane jedynie w filmach fantastyczno-naukowych.

Benefitami rozwoju diagnostyki obrazowej możemy cieszyć się od przeszło stu lat. Od czasu badań prowadzonych przez Roentgena pod koniec XIX wieku do dnia dzisiejszego można obserwować kolejne skoki technologiczne. Ostatnie 150 lat to także odkrycia oraz wprowadzanie innowacji: od nagrodzonego Nagrodą Nobla opisania promieni X, opracowanie i wprowadzenie na masową skale tomografii komputerowej, po rozpoczęcie wdrażania w tym sektorze rozwiązań teleinformatycznych. Praktycznie każdy rok przynosi nowe rozwiązania i możliwości.

Dlaczego diagnostyczne badania obrazowe są tak ważne?

Wiele dziedzin współczesnej medycyny po prostu nie istnieje obecnie bez zaawansowanej diagnostyki obrazowej. Na przykład chirurg przystępujący do zabiegu operacyjnego posiada pełną wiedzę o szczegółowej anatomii operowanego pacjenta, jest ona przedstawiana przez lekarza radiologa często w sposób wręcz trójwymiarowy. Pozwala to na szczegółowe przygotowanie strategii postępowania terapeutycznego. Badania obrazowe są również niezbędne do kontroli wyników leczenia, a także w profilaktyce. Dzięki temu można wykluczyć potencjalnie niebezpieczne dla życia patologie u osób statystycznie bardziej na nie narażonych niż reszta populacji, np. badania serca w tomografii komputerowej u osób z wysokim poziomem cholesterolu, badania MR piersi u pacjentek z mutacjami genu BRCA-1.Dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu, jaki dokonał się w ostatnich latach, współczesna opieka medyczna ma możliwości, o jakich dawniej można było jedynie pomarzyć.

Jak wskazuje prof. Andrzej Urbanik, kierownik Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, dla portalu dlaszpitali.pl, diagnostyka obrazowa to gałąź medycyny, w której uzyskuje się obrazy ciała ludzkiego wykonywane różnymi technikami. Jedną z najważniejszych części tego działu medycyny jest radiologia, w której stosuje się szeroką paletę technik, od takich jak: zdjęcia rentgenowskie (w tym mammograficzne i stomatologiczne), prześwietlenie, tomografia komputerowa, ultrasonografia, rezonans magnetyczny, po techniki hybrydowe (połączenie radiologii i medycyny nuklearnej), łączące różne sposoby obrazowania, takie jak na przykład: PET-CT (połączenie badania PET i tomografii komputerowej), PET-MR (połączenie badania PET i rezonansu magnetycznego) czy SPECT-CT (połączenie badania SPECT i tomografii komputerowej). Do tego dochodzi radiologia zabiegowa (interwencyjna), gdzie pod kontrolą aparatów diagnostycznych wykonuje się małoinwazyjne zabiegi zastępujące albo uzupełniające klasyczne operacje.

Według Urbaniaka nawet 80 procent rozpoznań w medycynie jest stawianych lub potwierdzanych na podstawie badań obrazowych. W przypadku procedur radiologicznych, stosowanych w medycynie urazowej lub neurochirurgii, odsetek ten wynosi już nawet 100 procent. Co istotne, diagnostyka obrazowa służy nie tylko do rozpoznawania schorzeń. W coraz szerszym zakresie jest wykorzystywana także do monitorowania efektów terapii. Dzięki temu można szybko oszacować czy określona strategia leczenia w przypadku danego pacjenta jest skuteczna czy wymaga modyfikacji. Dzięki radiologii zabiegowej można, w wielu sytuacjach, uniknąć klasycznych operacji. To możliwości na wagę zdrowia i życia pacjenta.

Kto może poddawać się badaniom obrazowym?

Badania obrazowe mogą być wykonywane u tych pacjentów, u których konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki w kierunku następujących schorzeń:

  • stanów zapalnych,
  • guzów nowotworowych,
  • torbieli,
  • schorzeń naczyń krwionośnych, w tym zwężenia naczyń, ich niedrożności, tętniaków,
  • schorzeń narządów jamy brzusznej (wątroby i dróg żółciowych, trzustki, żołądka i jelit),
  • chorób kręgosłupa, stawów i kości.

Badania obrazowe wykonywane są także przy podejrzeniu urazów układu kostnego lub narządów wewnętrznych. Badania obrazowe wielonarządowe wykonywane są przy podejrzeniu urazów wewnętrznych, np. po wypadku komunikacyjnym. Niekiedy istnieje konieczność wykonania badania obrazowego przed planowanym zabiegiem. Tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny są badaniami nieinwazyjnymi, bezbolesnymi, które nie mają szkodliwego wpływu na stan zdrowia pacjenta. Niewskazane są jednak badania rezonansem magnetycznym przeprowadzane u kobiet w ciąży w I trymestrze, który jest okresem szczególnie ważnym dla rozwoju dziecka. Należy poczekać z nimi do II trymestru, kiedy są one polecane np. w diagnostyce patologii ciąży. Dużo dokładniejsze wyniki badań niż w przypadku USG pozwalają lekarzom odpowiednio przygotować się do leczenia chorego noworodka, co zdecydowanie zwiększa skuteczność ich działań.

Gdzie wykonać diagnostykę obrazową?

Nowoczesna diagnostyka obrazowa (rezonans oraz tomografia komputerowa) jest wykonywana w praktycznie każdej placówce placówkach na terenie całej Polski, zarówno prywatnie, jak i na NFZ, i polecana szczególnie pacjentom, którym zależy na czasie. Dzięki polisie MediSky badania nie tylko w dowolnej placówce w Polsce i na świecie, ale również poszukać jak najszybszego terminu wizyty.

Podobne wpisy