Menu Zamknij

MediSky w Europie: Holandia – kraj nie zamykający się przed niczym

Wiatraki, tulipany i rowery – oto pierwsze skojarzenia, które przychodzą do głowy, gdy słyszymy słowo “Holandia”. Warto jednak wiedzieć, że jest Niderlandy to jedno z najbardziej rozwiniętych państw świata. Choć nie zajmują zbyt wiele miejsca na mapie, kryją w sobie ogromny potencjał.

Holandia jak Europa – starzeje się

Zacznijmy od struktury demograficznej Niederlandów.

Liczba ludności Holandii w 2023 urośnie o 53 000 i osiągnie 17 452 000 ludzi w 2024 roku. Migracja ludności zwiększyła populację o 20 000 ludzi rocznie uwzględniając emigrację i imigrację. Od 1980 gęstość zaludnienia Holandii uległa zmianie z 419,1 na 511,0 w 2021 roku.

W roku 2022 liczba ludności w Holandii wynosiła 17 348 000. Od 1960 roku nastąpił wzrost średniego wieku z 31,6 lat do 42,7 obecnie. Liczba mieszkańców miast wzrosła z 12 229 998 (76,8%) w 2000 roku do 16 307 000 (93,7%) w roku bieżącym. Od 1980 gęstość zaludnienia Holandii uległa zmianie z 419,1 na 511,0 w 2021 roku.

Szacowana długość życia w chwili urodzenia wyniesie 86,4 lat (85,4 lat dla mężczyzn, i 87,5 lat dla kobiet). Nastąpi zwiększenie gęstosci zaludnienia do 519,5 ludzi na metr kwadratowy.

Struktura społeczna Holandii wskazuje na podział 8 722 000 kobiet oraz 8 678 000 mężczyzn, co daje średnio 995 mężczyzn na 1000 kobiet. Rozkład wiekowy populacji: 21,4% ludności (3 720 334) poniżej dwudziestego roku życia, 57,4% ludności (9 989 914) pomiędzy dwudziestym a sześćdziesiątym czwartym rokiem życia, oraz 21,2% osób (3 690 752) powyżej sześcdziesięciu pięciu lat. W nadchodzących latach gwałtownie wzrośnie grupa mieszkańców Holandii o imigranckim pochodzeniu. W 2050 r. będzie to już od 30 do nawet 40 proc. całego społeczeństwa. Zmienią się również kraje, z których przybędą imigranci. Przed Niderlandami wielkie wyzwania związane ze zmieniającą się strukturą społeczną.

Rolnictwo przede wszystkim!

Gospodarka Holandii od przekształcenia po II wojnie światowej opiera się przemyśle, ale rolnictwo wciąż pełni tam bardzo ważną funkcję. Gospodarstwa w tym kraju są duże, nowoczesne i zmechanizowane. Najczęściej hoduje się bydło w celu pozyskiwania mleka. W końcu nie bez powodu Holandia słynie z pysznych, unikalnych serów.

Rośliny uprawiane w tym kraju to przede wszystkim buraki cukrowe, ziemniaki, warzywa, pszenica i żyto. Mimo to znakiem szczególnym i tym, z czego słynie Holandia, są tulipany – będące jednocześnie jej symbolem. Znajdziemy tam liczne uprawy kwiatów ciętych i cebulek kwiatowych. Jeśli więc naszym celem jest rozwój w kierunku ogrodnictwa lub rolnictwa oraz dobrze płatna praca, Holandia będzie świetnym kierunkiem na wyjazd zarobkowy.

Przemysł przetwórczy w Holandii

Jeśli chodzi o przemysł przetwórczy, najlepiej rozwija się branża spożywcza, chemiczna, samochodowa, elektroniczna i petrochemiczna. Głównym okręgiem produkcyjnym jest Randstad Holland. Jednocześnie Niderlandy nie posiadają dobrej bazy surowcowej. Gaz ziemny stanowi najbogatsze złoża, które posiada Holandia. Gospodarka kraju bazuje więc na imporcie większości produktów z innych państw.

Kolejnym, choć mniej istotnym źródłem dochodu jest turystyka (głównie w miesiącach letnich). Dwa najczęściej wybierane okresy na wycieczkę do tego kraju to lato i wiosna, zwłaszcza w czasie kwitnienia tulipanów.

Jeden z najważniejszych obszarów gospodarczych w Holandii to rolnictwo. Niderlandy opierają swoją potęgę głównie na uprawie kwiatów i warzyw w cieplarniach. Rolnictwo w Holandii skupia się m.in. na pomidorach, ogórkach i papryce, a od 2010 roku odnotowuje się też rosnący popyt na holenderskie truskawki. Zatrudnienie w sektorze rolniczym jest więc naprawdę spore.

Poza uprawą warzyw, ogromne znaczenie dla gospodarki Holandii ma silne ogrodnictwo. Ogrodnictwo szklarniowe przynosi około 40% wartości całej produkcji rolnej, z czego połowę stanowią kwiaty i rośliny ozdobne. Oczywiście najczęściej uprawiane są tulipany, ale nie tylko. Dużą popularnością cieszy się również uprawa mieczyków, hiacyntów i narcyzów. Co ciekawe, z samej Holandii pochodzi ponad 90% światowego eksportu cebulek kwiatowych i ponad 50% roślin ozdobnych.

Nie bez powodu Holendrzy określają swój kraj mianem “ogrodu Europy”. Produkty pochodzące z rolnictwa w Holandii trafiają na eksport głównie do krajów Unii Europejskiej, a Holandia zajmuje trzecie miejsce na liście eksporterów produktów rolno-spożywczych na świecie – tuż za USA i Francją.

Jak wygląda ubezpieczenie zdrowotne w Holandii?

Każdy, kto mieszka lub pracuje w Holandii, musi wykupić podstawowe ubezpieczenie zdrowotne (pakiet podstawowy). Jest to medycznie niezbędna opieka, do której każdy ma prawo. Rząd krajowy określa, co obejmuje pakiet podstawowy. Ubezpieczyciele zdrowotni sami ustalają, co obejmuje dodatkowe ubezpieczenie.

Obowiązkowe ubezpieczenie podstawowe dla każdego

Podstawowe ubezpieczenie obejmuje standardową opiekę np. lekarza pierwszego kontaktu, szpitala czy apteki. Udział własny dotyczy większości opieki w pakiecie podstawowym . Mogą obowiązywać również  wkłady osobiste  .

Główne cechy pakietu podstawowego to:

Ubezpieczenie podstawowe jest obowiązkowe , jeśli mieszkasz lub pracujesz w Holandii. Również dla dzieci.

Podstawowy pakiet jest taki sam dla wszystkich.

Pakiet podstawowy ustala rząd. Treść może zmieniać się co roku. Rząd określa również wysokość udziału własnego oraz wysokość zasiłku chorobowego . Nie ma udziału własnego w przypadku niektórych świadczeń, takich jak opieka lekarza pierwszego kontaktu lub opieka położnicza. Rząd określa również, za jaką opiekę musisz zapłacić wkład własny. Jest to całkowicie niezależne od odliczenia.

Ubezpieczyciel zdrowotny musi przyjąć Cię do pakietu podstawowego.

Składka polisy jest taka sama dla wszystkich. Każdy z tą samą polisą płaci zatem tyle samo. Wiek ani stan zdrowia nie odgrywają w tym żadnej roli.

Ubezpieczyciele zdrowotni mają obowiązek opieki. Muszą zapewnić, aby każdy otrzymał potrzebną mu opiekę na czas iw rozsądnej odległości.

Dobrowolne ubezpieczenie dodatkowe

Dodatkowa polisa obejmuje (część) opieki, która nie jest objęta pakietem podstawowym. Na przykład dodatkowy zwrot kosztów leczenia u dentysty.

Główne cechy ubezpieczenia dodatkowego to:

Istnieją różne pakiety, z których wszystkie są dodatkiem do podstawowego ubezpieczenia. Ubezpieczyciel zdrowotny określa warunki i refundacje. Rząd nie ma zatem wpływu na ubezpieczenia dodatkowe.

Dodatkowe ubezpieczenie nie jest obowiązkowe. Ponieważ istnieje wiele różnych pakietów, ważne jest, aby dopasować ubezpieczenie dodatkowe do tego, czego potrzebujesz. Ubezpieczyciel zdrowotny może odmówić Ci ubezpieczenia uzupełniającego. Na przykład osoby starsze, które wymagają dużo opieki. W praktyce to prawie nigdy się nie zdarza.

Dobra i dostępna opieka dla każdego

Holenderski system opieki zdrowotnej gwarantuje wszystkim dobrą i dostępną opiekę zdrowotną. Ubezpieczyciele zdrowotni muszą przyjąć każdego jako osobę ubezpieczoną do pakietu podstawowego. Wiek ani stan zdrowia nie powinny odgrywać w tym roli.

Wszyscy płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne. Na przykład zdrowi młodzi ludzie pomagają opłacić specjalistyczną opiekę medyczną, której często potrzebują osoby starsze. A osoby starsze przyczyniają się do opieki położniczej, która jest ważna dla matek.

Niedroga opieka

Konkurencja między ubezpieczycielami musi prowadzić do dobrej i przystępnej cenowo opieki. Z przystępną składką dla posiadaczy polis. Ubezpieczyciele negocjują ze świadczeniodawcami cenę za świadczoną opiekę. Dzięki temu opieka zdrowotna staje się bardziej przystępna cenowo.

Ubezpieczyciele muszą jednak zwrócić koszty opieki, jeśli ubezpieczony jest do niej uprawniony. Jest to określone w ustawie o ubezpieczeniach zdrowotnych.

Podobne wpisy